Արմեն Ղազարյանն անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման թեմային
Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանն անդրադարռնալով ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման թեմային, կատարել է մի քանի արձանագրում․
• Առաջիկայում կներդրվի նոր լուծումներով համակարգ,
• Պետությունը պետք է ունենա կայուն, անվտանգ ու ապահով բիոմետրիկ տվյալներ կրող փաստաթղթերի համակարգ,
• Աշխարհում այլևս չեն արտադրվում նախկին փաստաթղթերում օգտագործված բիոմետրիկ կրիչները,
• Թեկուզ օրինական ճանապարհով Եվրամիության երկրներում հայտնված ՀՀ քաղաքացիների ապաստանի դիմումները չունեն իրական հիմքեր,
• Մերժվում են ՀՀ քաղաքացիների ապաստանի ներկայացրած դիմումների 96 տոկոսը և ավելին,
• ԵՄ անդամ երկրներում Հայաստանից ապաստանի հայցերի ամենաբարձր թիվը գրանցվել է 2016 թվականին (8000-ից ավելի հայց), ամենացածր ցուցանիշը՝ 2020 թվականին (մոտ 1200 հայց),
• Առանց վիզայի եվրոպական երկրներ այցելելու հնարավորությունը կառաջանա այն ժամանակ,երբ վիզաների երկխոսության ազատականացման ավարտը մոտ լինի։

Armen Ghazaryan touched upon the topic of the liberalization of RA-EU visas
The Migration and Citizenship Service informs that Armen Ghazaryan, the head of the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, made several statements regarding the liberalization of RA-EU visas.
• A system with new solutions will be introduced shortly.
• The state must have a stable, safe, and secure system of documents carrying biometric data,
• Biometric devices used in previous documents are no longer produced worldwide.
• Even if the asylum applications of RA citizens who appeared legally in the European Union countries have no natural grounds,
• Ninety-six percent or more of asylum applications submitted by RA citizens are rejected.
• The highest number of asylum requests from Armenia in EU member states was recorded in 2016 (more than 8,000 requests), the lowest number in 2020 (about 1,200 requests).
• When the end of the visa liberalization dialogue is near, visitors will be able to visit European countries without a visa.