Շուրջ 100.000 տնային տնտեսություն օգտվում է Team-ի ինտերնետից․ 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշներ
Հավատարիմ մնալով իր որդեգրած բաց ու հաշվետու քաղաքականությանը՝ «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) ներկայացնում է բջջային և ամրակցված կապի 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական և ֆինանսական ցուցանիշները։ Ընկերությունը շարունակում է գրանցել բաժանորդների թվի և եկամտի կայուն աճ։
Շարժական կապ
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում ընկերությունը շարժական կապից ստացել է 4.89 մլրդ դրամ եկամուտ, որը 5.5%-ով կամ 256.6 մլն դրամով ավել է սույն տարվա 1-ին եռամսյակից և գերազանցում է 2023 թ․ 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը 5.0%-ով կամ 234.3 մլն դրամով։
Շարժական կապի բաժանորդների թիվը 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում կազմել է 1,051,679։ 2024 թ.-ի 1-ին եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.5%-ով կամ 15,391 բաժանորդով, իսկ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ բաժանորդների թիվն աճել է 8.9%-ով կամ 85,553 բաժանորդով։
Հաստատուն կերպով աճում է շարժական ինտերնետ օգտագործողների թիվը։ 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում այն կազմել է 761,137, ինչը գերազանցում է նախորդ եռամսյակի և 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը՝ համապատասխանաբար 3.3%-ով և 13.4%-ով։
Շարժական ինտերնետի ծառայություններից 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում ստացվել է 2.54 մլրդ դրամ եկամուտ՝ գերազանցելով նախորդ եռամսյակի ցուցանիշը 13%-ով կամ 292.4 մլն դրամով, իսկ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 11.5% կամ 262.8 մլն դրամ։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ ընկերությանը բաժին է ընկնում ՀՀ շարժական կապի շուկայի բաժանորդների 25.9%-ը։
Ամրակցված կապ
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ամրակցված կապից ստացել է 3.93 մլրդ դրամ եկամուտ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 5.2%-ով կամ 194.4 մլն դրամով։
Ամրակցված ինտերնետի բաժանորդների թիվը 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ 96.9 հազար է, 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.3%-ով կամ 3,964 բաժանորդով։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի արդյունքում «Տելեկոմ Արմենիա»-ին բաժին է ընկնում ամրակցված ինտերնետի շուկայի բաժանորդների 32.3%-ը:
«Մեր ռազմավարական ծրագիրը՝ 25 Գբ/վ թողունակությամբ գերարագ օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը տալիս է իր դրական արդյունքները։ Հազարավոր բաժանորդներ վերամիանում են ֆիքսված ինտերնետի մեր նոր ցանցին, ինչպես նաև կայուն աճում է նոր բաժանորդների թիվը։ Գոհունակության ցուցանիշը այս ցանցի դեպքում շատ բարձր է, և մենք ակնկալում ենք պահանջարկի ավելացում ապագայում։ Այս ցանցը նաև հիմք է հանդիսանալու Հայաստանի ողջ տարածքում ամենաժամանակակից բջջային ծառայությունների գործարկման համար՝ ապահովելով եկամտի կայուն աճ»,- հավելում է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղումներով՝ շարժական, ամրակցված։

Около 100 000 домохозяйств пользуются интернетом Team. Показатели 2-го квартала
Придерживаясь политики прозрачности и подотчетности, ОАО ''Телеком Армения'' (торговая марка: Team Telecom Армения) представляет технико-экономические и финансовые показатели мобильной и фиксированной связи за 2-й квартал 2024 года. Компания продолжает фиксировать рост абонентской базы и выручки.
Мобильная связь
Во 2-м квартале 2024 года от услуг мобильной связи компания получила доход в размере 4,89 млрд драмов, что на 5,5% или 256,6 млн драмов больше, чем в первом квартале текущего года и превышает аналогичный показатель за прошлый год на 5,0%, или 234,3 млн драмов.
Число абонентов мобильной связи во втором квартале 2024 года достигло 1 051 679.
По сравнению с первым кварталом 2024 года зафиксирован рост на 1,5% или на 15 391 абонент, а по сравнению со вторым кварталом 2023 года количество абонентов увеличилось на 8,9% или на 85 553 абонента.
Зафиксирован устойчивый рост числа абонентов, пользующихся мобильным интернетом. Во втором квартале 2024 года их количество составило 761 137, что выше показателя предыдущего квартала и третьего квартала 2023 года на 3,3% и 13,4% соответственно.
Во втором квартале 2024 года от услуг мобильного интернета получено 2,54 млрд драмов дохода, что превышает показатель предыдущего квартала на 13% или 292,4 млн драмов, а по сравнению со вторым кварталом прошлого года рост составил 11,5% или 262,8 млн драмов.
По состоянию на второй квартал 2024 года на долю компании приходится 25,9% от общего числа мобильных абонентов Армении.
Фиксированная связь
За второй квартал 2024 года «Телеком Армения» получила 3,93 млрд драмов дохода от услуг фиксированной связи, что превышает показатель того же периода прошлого года на 5,2% или 194,4 млн драмов.
Количество абонентов фиксированного интернета по состоянию на 2 квартал 2024 года составляет 96,9 тыс. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года зафиксирован рост на 4,3% или на 3 964 абонента.
По состоянию на второй квартал 2024 года на долю компании приходится 32,3% от общего числа абонентов фиксированного интернета Армении.
«Наш стратегический проект по строительству высокоскоростной оптоволоконной сети с пропускной способностью 25 Гб/с дает положительные результаты. Тысячи абонентов переподключаются к нашей новой фиксированной сети, а число новых абонентов уверенно растет. Уровень удовлетворенности новой сетью очень высок, и мы ожидаем увеличения спроса и в будущем. Эта сеть также станет основой для запуска самых современных мобильных услуг по всей Армении, обеспечивая стабильный рост доходов», - отмечает Айк Есаян, генеральный директор Team Telecom Armenia.
Полностью ознакомиться с технико-экономическими показателями за второй квартал 2024 года можно, пройдя по следующим ссылкам: мобильная, фиксированная.