Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը ստորագրել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում (բացառությամբ բնության հատուկ պահպանվող տարածքներից) որսի կենդանիների համար նախատեսվող 2024-2025 թվականների օգտագործման թույլատրելի չափաքանակները և որսի ժամկետները սահմանելու մասին հրամանը։
Հիմք ընդունելով «Որսի և որսորդական տնտեսության վարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը, 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 8-րդ կետը, սահմանվել են որսի կենդանիների համար նախատեսվող որսի հետևյալ թույլատրելի չափաքանակները և որսի ժամկետները:
Որսորդությամբ զբաղվող և համապատասխան լիցենզիաներ ունեցող մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք որսի շրջանում ապահովել և խստագույնս պահպանել անվտանգության բոլոր կանոնները, որսն իրականացնել բացառապես տրամադրված լիցենզիաներում նշված չափաքանակով՝ գերորսը բացառելու նպատակով և, ինչն ամենակարևորն է, բնության նկատմամբ դրսևորել առավելագույն հոգատարություն։
Որսաշրջանի ընթացքում իրականացվող որսի թույլատրելի չափաքանակների պահպանման հարցը լինելու է Շրջակա միջավայրի նախարարության և պատասխանատու պետական այլ մարմինների ամենօրյա ուշադրության կենտրոնում։

The amateur hunting season is starting in Armenia
Minister of Environment Hakob Simidyan signed the order on setting the allowable quantities and hunting dates for hunting animals in the territory of the Republic of Armenia (except for specially protected nature areas) for the years 2024-2025.
Based on Article 5, Part 2, Article 8, Part 1, Clause 8 of the Law of the Republic of Armenia "On Hunting and Management of Hunting Economy," the following allowable amounts of hunting and hunting dates for game animals have been defined.
We urge our compatriots who are engaged in hunting and have the appropriate licenses to ensure and strictly observe all safety rules during the hunting period, to carry out the hunt exclusively in the quantity specified in the issued permits to exclude overhunting and, what is most important, to show maximum care for nature.
The Ministry of Environment and other responsible state bodies will focus daily on maintaining the allowable quantities of hunting carried out during the hunting season.