Տեղի ունեցավ WITSA-ի ազգային` հայաստանյան փուլի մրցույթը, որին ներկայացված 9 ստարտափներից 2-ը բացառիկ հնարավորություն ստացան ցուցադրելու իրենց նորարարական լուծումները և Հայաստանը միջազգային հարթակում՝ ի թիվս 16 երկրների ներկայացնելու համար: Text'nPayMe և AllClean ստարտափները հոկտեմբերին կներկայացնեն Հայաստանը WITSA-ի համաշխարհային գավաթի ընթացքում։
WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցանակաբաշխությունը (WITSA World Cup (WWC)) տեղի կունենա WCIT2024/DigiTec-ի շրջանակներում Երևանում, 2024 թվականի հոկտեմբերի 4-7-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։
«Ուրախ եմ ողջունել բոլորին այս կարևոր օրը։ Այսօր մենք կանգնած ենք նորարարության և տեխնոլոգիաների զարգացման նոր շեմին, և ես անչափ ուրախ եմ, որ Նորարությունների և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսը՝ WCIT2024-DigiTec-ը, ստեղծելու է միջավայր այդ թվում նաև հայկական ստարտափների համար՝ իրենց գաղափարներն ու լուծումները միջազգային հարթակում ներկայացնելու, այս բացառիկ հնարավորությունը օգտագործելու համար։ Ես վստահ եմ, որ ընտրված նորարար լուծումները պատվով կներկայացնեն Հայաստանը և կհայտնվեն տեխնոլոգիական աշխարհի ուշադրության կենտրոնում»,- ասաց WCIT2024//DigiTec-ի կազմկոմիտեի գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանը։
WITSA World Cup միջազգային մրցույթի հայաստանյան ազգային նախընտրական փուլի ժյուրիի կազմում էին`
- Ռուբեն Սիմոնյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ,
- Դմիտրի Ստեփանովը, Yandex-ի նոր պրոդուկտների գծով տնօրեն,
- Սոնա Մամյանը, 10web․io զարգացման տնօրեն
- Հայկ Հայրապետյանը, IMAST հիմնադիր և AI9 համահիմնադիր։
WITSA-ի ազգային փուլի եզրափակչում մրցում էին հայկական early stage/pre-series A ստարտափներ, որոնց գործունեության ոլորտները ընդգրկում էին բժշկության, առողջապահության, բանկային, առևտրի, բիոնիկ ձեռքների ստեղծման, թվային գովազդների օպտիմալացման ոլորտները։
Ազգային հանձնաժողովը ստարտափների ընտրությունը կատարել էր գնահատման հինգ հիմնական չափանիշներով՝ նորարարություն, հաճախորդների ներգրավում, մասշտաբելիություն, տեխնոլոգիա հանուն բարօրության և ներուժ:
Հաղթող ճանաչված երկու ստարտափներն էին՝
- Text'nPayMe-ն, որը վճարային նորարարական հավելված է, որը մասնագիտացած է բանկերի, ֆինանսական կորպորոցիաների, հեռահաղորդակցության և առցանց խանութների համար՝ առաջարկելով վճարային նորարարական լուծումներ, այն առաջադեմ վճարային ստեղնաշար է, որն ինտեգրվում է ցանկացած հավելվածում և հնարավորություն է տալիս օգտվողներին անվտանգ և հարմարավետ գործարքներ կատարել իրենց սիրելի սոցիալական ցանցերում, այլուր։
- Allclean-ը, որը բնակելի տարածքների մաքրման ընկերություններին և տարածքների սեփականատերերին կապող հարթակ է՝ նպատակ ունի դյուրինացնելու մաքրման գործընթացը:
2024 թվականին WITSA World Cup միջազգային մրցույթին կմասնակցեն 32 ստարտափներ 16 երկրներից և 6 մայրցամաքներից, ինչը հայաստանյան ստարտափներին ընձեռում է բացառիկ հնարավորություն ներկայանալու և մրցելու գլոբալ հարթակում։ Միջոցառումը նպատակ ունի ընդգծելու հայկական ստարտափների՝ համաշխարհային հարթակում մրցելու հնարավորությունը՝ կենտրոնանալով նորարարության և ազդեցիկ տեխնոլոգիական լուծումներ ստեղծելու ներուժի վրա:
Հայաստանում WITSA-ի համաշխարհային գավաթի մրցանակաբաշխության համակազմակերպիչներն էին Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ), SmartGateVC-ն, և Yandex Armenia-ն՝ որպես ազգային՝ հայաստանյան փուլի գործընկեր։
Դեռ մայիսին, Հայաստանի Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) հայտարարեց 2024 թվականի Նորարարության և տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT) անցկացումը Հայաստանում՝ սերտ համագործակցելով ԴիջիԹեք Հայաստանի հետ։ «ՄՏՔԻ ՈՒԺԸ. Արհեստական Բանականությունը Սահմաններից այն կողմ` էթիկայի շրջանակներում» խորագրի ներքո WCIT2024-ը կմեկտեղի մեծանուն խոսնակների ելույթներ, պանելային քննարկումներ, B2B հանդիպումներ, բարձր ճանաչում ունեցող ստարտափների համար WITSA-ի համաշխարհային գավաթը (WITSA World Cup (WWC)), նորարարական ցուցադրություններ, բիզնես շնորհանդեսներ, սեմինարներ և շատ այլ միջոցառումներ:
WCIT2024/DigiTec համաժողովը կծառայի որպես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ազդեցության մեծացման, ներդրումների կարևորության և տարբեր տարածաշրջաններում ու տնտեսություններում (ՏՀՏ) լուծումների կարևորությունը ընդգծող համաշխարհային հարթակ։ Վերջին տարիներին Հայաստանը, հանդիսանալով տարածաշրջանի տեխնոլոգիական հաբ, իր շուրջն է համախմբել գլոբալ բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերություններ, որոնք այստեղ հիմնել են իրենց գիտահետազոտական (R&D) գրասենյակներն ու մասնաճյուղերը։

Startups representing Armenia among 16 countries at the WITSA Startup World Cup were announced
The WITSA National Competition in Armenia took place, where 2 out of the 9 startups were granted a unique opportunity to showcase their solutions and compete on the international stage among 16 countries this fall. Text'nPayMe and AllClean startups will represent Armenia at the WITSA World Cup 2024 in October.
The WITSA World Cup (WWC) will take place in frames of the WCIT2024/DigiTec in Yerevan, Armenia, on October 4-7, 2024, at the Karen Demirtchian Complex.
"I am delighted to welcome you all on this significant day. Today, we stand at the forefront of innovation and technology development, and I am especially pleased that The World Congress on Innovation and Technology (WCIT2024/DigiTec) will create an environment also for Armenian startups to present their ideas and solutions on an international platform using this unique opportunity. I am confident that the selected innovative solutions will represent Armenia with great pride and capture the attention of the global tech community," - mentioned Hayk Karapetyan, Executive Director of the Organizing Committee of WCIT2024//DigiTec during his welcome speech.
The jury for the Armenian pre-selection stage of the WITSA World Cup National Competition was presented by:
- Ruben Simonyan, Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia;
- Dmitri Stepanov, Director of New Products at Yandex;
- Sona Mamyan, Director of Growth 10web․io;
- Hayk Hayrapetyan, Founder at IMAST and Co-founder at AI9.
Armenian early-stage/pre-series A startups competed in the national finals for the opportunity to represent Armenia on the global platform. These startups showcase solutions in diverse fields such as medicine, healthcare, banking, commerce, digital Ads optimization, and bionic hand technology.
The selection process for the national competition was focused on five key evaluation criteria: innovation, customer traction, scalability, tech for good, and potential.
The two winning startups are:
- Text'nPayMe is a fintech and deep tech company, specialising in innovative payment solutions for banks, fintechs, telecoms, and online shops. The payment keyboard seamlessly integrates into any app, enabling users to transact securely and conveniently within their favorite social networks, messaging apps, and beyond.
- Allclean connects residential cleaning companies with property managers and streamlines all operations.
This year the WITSA World Cup (WWC) international competition will feature 32 startups from 16 countries across 6 continents, providing a global platform for Armenian startups to compete and gain exposure. This event highlights the opportunity for Armenian startups to compete on a global stage, with a focus on innovation and the potential to create impactful tech solutions.
The WITSA World Cup in Armenia is organized by the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), SmartGateVC, and Yandex, as a host for the national Armenian selection stage.
In May 2024,  the Union of Advanced Technology Enterprises of Armenia (UATE) announced the hosting of the World Congress on Innovation and Technology (WCIT) 2024 in Armenia in close cooperation with DigiTec. Under the headline “THE POWER OF MIND: AI Beyond Limits, Within Ethics,” WCIT 2024/DigiTec will feature a high-level Congress program, B2B meetings, the WITSA World Cup (WWC) for scaleups, innovation showcases, business presentations, workshops, and more.
The WCIT 2024/DigiTec Congress will provide a global stage to showcase the transformative power of information technologies, emphasizing the critical role of applied sciences, investments, and their reach across diverse regions and economies. Recently, Armenia has become a key technological hub, attracting a wave of global technology companies that have established their research and development (R&D) offices and branches in the country.