Ադրբեջանի ՊՆ-ն ապատեղեկատվություն է տարածում
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր օգոստոսի 15-ին՝ ժամը 18։10-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հարավարևմտյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը, տեղեկացնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմին դիվանագիտական խողովակներով առաջարկել է ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության երկկողմ մեխանիզմ»,- ասված է հաղորդագրությունում:

The Ministry of Defense of Azerbaijan is spreading misinformation.
The Ministry of Defense of Azerbaijan's statement that allegedly on August 15, around 6:10 p.m., the units of the RA Armed Forces opened fire in the direction of the Azerbaijani positions located in the southwestern part of the border zone does not correspond to reality, informs the Ministry of Defense of the Republic of Armenia.
"It should be noted that the staff of the Prime Minister of the Republic of Armenia proposed to the staff of the President of Azerbaijan through diplomatic channels to create a bilateral mechanism for investigating cases of ceasefire regime violations," the message says.