Ջերմաստիճանի բարձրացումը կհանգեցնի կլիմայի կրիտիկական փոփոխության
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ–ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․
«Երկրի վրա ջերմաստիճանի բարձրացումը լուրջ կլիմայական փոփոխություններ կառաջացնի մոլորակի վրա։ Այդ մասին գիտնականների միջազգային թիմը խոսել է Nature Communications ամսագրում հրապարակված իրենց աշխատության մեջ։
Հետազոտության մեջ դիտարկվում է չորս բնական համակարգեր, որոնք վճռորոշ են Երկրի կլիմայի համար՝ Ատլանտյան հոսանքները, Ամազոնի անձրևային անտառները և Արկտիկայի և Անտարկտիկայի սառցադաշտերը: Գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացման արդյունքում այդ համակարգերից առնվազն մեկի ոչնչացումը կհանգեցնի դոմինոյի էֆեկտի և մոլորակի կլիմայի զարգացման բեկումնային պահի։
Հաստատվել է, որ եթե ներկայիս կլիմայական միտումները շարունակվեն, ապա այս հարյուրամյակում բերկումնային պահի 45% վտանգ կա: Ռիսկը կավելանա նաև 1,5° շեմից բարձր ջերմաստիճանի յուրաքանչյուր 0,1° բարձրացման դեպքում:
Գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ բեկումնային պահից խուսափելը կպահանջի մինչև 2100 թվականը հասնել և պահպանել ջերմոցային գազերի զուտ զրոյական արտանետումներ: Հետազոտության արդյունքներն ընդգծում են, որ ընթացիկ տասնամյակում միայն արտանետումների ագրեսիվ կրճատումները կարող են կարևոր նշանակություն ունենալ համաշխարհային անվտանգության համար:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշն ավելի վաղ ասել էր, որ մինչև դարավերջ Երկրի ջերմաստիճանը կարող է բարձրանալ 2,8 աստիճանով, եթե երկրները չարմատականացնեն դեկարբոնիզացման իրենց ռազմավարությունը։ Այս ոլորտում հիմնական համաձայնագիրը 2015 թվականի Փարիզի կլիմայի համաձայնագիրն է, որը կոչ է անում միջոցներ ձեռնարկել սահմանափակելու գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացումը մինչև 1,5 °C, մինչև 2100 թվականը առավելագույնը 2 °C»:

Rising temperatures will lead to critical climate change
"The rise in temperature on Earth will cause profound climate changes. The international scientists discussed it in their work in Nature Communications magazine.
The study looks at four natural systems crucial to Earth's climate: the Atlantic currents, the Amazon rainforest, and the Arctic and Antarctic glaciers. As global temperatures increase, destroying at least one of these systems will lead to a domino effect and a turning point in developing the planet's climate.
It has been established that if current climate trends continue, there is a 45% risk of a flashpoint in this century. The risk will also increase for every 0.1° increase in temperature above the 1.5° threshold.
Scientists have concluded that avoiding a tipping point will require reaching and maintaining net zero greenhouse gas emissions by 2100. The study's findings underscore that only aggressive emission reductions in the current decade can be critical to global security.
UN Secretary-General Antonio Guterres said that the Earth's temperature could increase by 2.8 degrees by the end of the century if countries do not radicalize their decarbonization strategy. The critical agreement in this area is the 2015 Paris Climate Agreement, which calls for action to limit global temperature increases to 1.5 °C, with a maximum of 2 °C by 2100."