«Հուսամ՝ արդարությունը կվերականգնվի». Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան բողոքարկել է Արթուր Ալեքսանյանի եզրափակիչը
Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիան բողոքարկել է հունահռոմեական ոճի ըմբիշ, 98 կգ քաշային Արթուր Ալեքսանյանի եզրափակիչ գոտեմարտը Փարիզի ամառային Օլիմպիական խաղերում:
2024 թվականի Օլիմպիական խաղերի եզրափակչում Ալեքսանյանը գոտեմարտել է ՕԽ բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի ու Ասիայի չեմպիոն, Ասիական խաղերի հաղթող, իրանցի Մոհամադհադի Սարավիի հետ և 1:4 հաշվով զիջել է մրցակցին՝ արժանանալով արծաթե մեդալի:
Օլիմպիական խաղերի ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալակիր, աշխարհի քառակի և Եվրոպայի յոթակի չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանը հույս է հայտնում, որ արդարությունը կվերականգնվի:
«Այստեղ ոսկե մեդալի համար էի եկել, բայց բոլորդ տեսաք, թե ինչ կատարվեց իմ գոտեմարտի ժամանակ: Դրվագներից մեկում իրանցի ըմբիշը երկու ոտքով մեր գոտեմարտի տարածքից լրիվ դուրս էր եկել, և ես մարզիչներին ասացի, որ բողոքարկեն: Այդ դեպքում մեկ միավոր պետք է ինձ տային, բայց փոխարենը երկու միավոր տվեցին իրանցի ըմբիշին, ևս մեկ միավոր՝ բողոքարկելու համար: Վստահ եմ՝ այդ դրվագում մեկ միավորը պետք է իմը լիներ: Չկար լարվածություն, քանի որ սա իմ երրորդ եզրափակիչն էր և չորրորդ Օլիմպիական խաղերը: Պարզապես այսպիսի մրցաշարերում, այն էլ՝ եզրափակչում, անգամ թեթև մանրուքները կարող են լուրջ հարցեր լուծել»,- ասում է Արթուր Ալեքսանյանը:
Այդուհանդերձ, Արթուր Ալեքսանյանն ընդգծում է՝ կշարունակի մարզական կարիերան, թեև մրցավարական կողմնակալություններն ու անարդարությունները հիասթափեցնող են. «Այո, այս անարդարություններից շատ եմ հիասթափվել, բայց դեռ կմնամ ըմբշամարտում: Ընդ որում, կողմնակալությունները միայն իմ դեպքում չէին: Սլավիկ Գալստյանը մաքուր հաղթանակ տարավ, մրցավարն արձանագրեց հաղթանակը, ու նա կարող էր դուրս գալ եզրափակիչ՝ ապահովելով առնվազն արծաթե մեդալ, բայց այսօր Սլավիկը մնաց առանց մեդալի, քանի որ ինչ-ինչ պատճառներով գոտեմարտի արդյունքը փոխվեց: Նույնն այսօր Արսեն Հարությունյանի պարագայում էր: Այն զգացողությունն է, որ մեր հավաքականի դեմ լարվածություն կար: Գիտեմ, որ բողոքարկում է եղել: Հուսամ՝ արդարությունը կվերականգնվի»,- ասել է Ալեքսանյանը:
Փարիզում Օլիմպիական խաղերի ընթացքին հետևող ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն էլ նշել է, որ Կառավարությունը ևս կմիանա բողոքարկման գործընթացին:
«Սպասում ենք գրավոր պատասխանին, որը կկցվի Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի բողոքին և կուղարկվի համապատասխան ատյաններին: Վստահեցնում եմ՝ կփորձենք վերականգնել արդարությունը»,- ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Հիշեցնենք՝ Փարիզ-2024-ի մեկնարկում Ալեքսանյանը ժամանակից շուտ 9:0 հաշվով առավելության էր հասել Հարավային Կորեայի ներկայացուցիչ Սինջուն Կիմի նկատմամբ: Քառորդ եզրափակչում հայ ըմբիշը գոտեմարտել էր Ուզբեկստանի ներկայացուցիչ, աշխարհի փոխչեմպիոն, 40-ամյա Ռուստամ Ասակալովի հետ և վերջին վայրկյաններին կամային բարձր որակների շնորհիվ տպավորիչ հաղթանակ տարել 9:5 հաշվով, իսկ կիսաեզրափակչում 5:3 հաշվով փայլուն հաղթանակ էր տարել կուբացի Գաբրիել Ռուսիլոյի նկատմամբ:
Հայաստանն ամառային 33-րդ Օլիմպիական խաղերում դեռևս 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ է նվաճել: ՕԽ փոխչեմպիոն է դարձել նաև մարմնամարզիկ Արթուր Դավթյանը, իսկ բրոնզե մեդալ է նվաճել հունահռոմեական ոճի ըմբիշ Մալխաս Ամոյանը:

"I hope justice will be restored." The Wrestling Federation of Armenia appealed the final of Artur Aleksanyan
The Wrestling Federation of Armenia has appealed against the wrestling final of Greco-Roman style wrestler 98 kg Artur Aleksanyan at the Summer Olympics in Paris.
In the 2024 Olympic Games finals, Aleksanyan wrestled with Iran's Mohammad Hadhi Saravi, bronze medalist, world and Asian champion, and Asian Games winner. He lost 1:4 to his opponent, winning the silver medal.
Artur Aleksanyan, Olympic gold, silver, and bronze medalist, four-time world and seven-time European champion, expresses hope that justice will be restored.
"I came here for a gold medal, but you all saw what happened during my wrestling. In one episode, an Iranian wrestler with both feet went completely outside our wrestling area, and I told the coaches to appeal. In that case, they should have given me one point, but instead, they gave the Iranian wrestler two points and another point for the appeal. I'm sure one point in that episode should have been mine. There was no tension as this was my third and fourth final Olympics. It's just that in such tournaments, even in the finals, even minor details can solve serious issues," says Artur Aleksanyan.
Nevertheless, Artur Aleksanyan emphasizes that he will continue his sports career, even though refereeing biases and injustices are disappointing. "Yes, I am very disappointed by these injustices, but I will still stay in wrestling. Moreover, biases were not only in my case. Slavik Galstyan had a clean victory; the referee recorded the victory, and he could have gone to the finals, securing at least a silver medal, but today, Slavik was left without a medal because, for some reason, the result of the wrestling match was changed. The same was the case with Arsen Harutyunyan today. It is the feeling that there was tension against our team. I know there was an appeal. I hope justice will be restored," Aleksanyan said.
Karen Giloyan, the deputy minister of ESCS, who is following the course of the Olympic Games in Paris, also noted that the government will join the appeal process.
"We are waiting for the written answer, which will be attached to the complaint of the National Olympic Committee of Armenia and will be sent to the relevant courts. I assure you that we will try to restore justice," said RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan.
At the start of Paris-2024, Aleksanyan had a 9:0 advantage over the South Korean representative Shinjun Kim ahead of time. In the quarterfinals, the Armenian wrestler wrestled with the representative of Uzbekistan, world vice-champion, 40-year-old Rustam Asakalov, and in the last seconds, thanks to his willful qualities, won an impressive victory with a score of 9:5. In the semifinals, he won a brilliant victory with a score of 5:3 over Cuban Gabriel Rusillo.
Armenia still won 2 silver and one bronze medals at the 33rd Summer Olympic Games. Gymnast Artur Davtyan also became the OG vice-champion, and Greco-Roman wrestler Malkhas Amoyan won a bronze medal.