«Արժի հիշել, որ բռնագրավված Արցախյան տարածքների վրա տեղակայվել են իսրայելյան ռազմակետեր». Գանտահարյան
- Անցնող շաբաթվա ամենաուշագրավ իրադարձությունը Իրանում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդի սպանությունն էր։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք տեղի ունեցածը. Ձեր կարծիքով, ինչո՞ւ հենց Իրանում տեղի ունեցավ այդ դեպքը, այն էլ՝ նորընտիր նախագահի երդմնակալությունից հետո, երբ սպանեցին այդ միջոցառմանը եկած ՀԱՄԱՍ-ի քաղբյուրոյի առաջնորդին։
- Իսրայելը հայտարարել էր,որ Գոալնի հրթիռակոծումին կպատասխանի ուժգին, բայց՝ սահմանափակ։ Դիպաշարին հետևողներն այնպես ընկալեցին, որ Բեյրութի հարավային արվարձաններում կատարված հրթիռակոծումը, որի ընթացքում սպանվեց Հեզբոլլահի ռազմական խորհրդի անդամը, Իսրայլեի հայտարարած պատասխանն էր։ Հանկարծակի եղավ Թեհրանի հարձակումը՝ ընդամենը մի օր տարբերությամբ։ Կարծում եմ՝ Նեթանիահուին չի հաջողվել կատարել իր հայտարարած առաջադրանքները։ Գազայի պատերազմը չի ավարտվել, ՀԱՄԱՍ-ը չի ոչնչացվել և իսրայելյան զորքերը չեն տեղակայվել Գազայում։ Զուգահեռ ահագնանում են հակակառավարական ներիսրայելյան խմորումները, որոնք կարող են հանգեցնել վարչապետի հրաժարականին, գուցե հրադադարից կամ կացության հանդարտեցումից հետո։ Նեթանիահուն փորձում է ելքի պատուհաններ բացել։ Այս գործողությունները պետք է դիտարկել նաև այս հանգամանքներում։
- Տեղի ունեցածն ի՞նչ հետևանքներ կարող է ունենալ. արդյո՞ք իրադարձությունները կարող են ավելի սրվել, վերածվելով ռազմական գործողությունների, Իրանն ինչպե՞ս կարձագանքի։
- Իհարկե կլինեն հակահարվածներ։ Հակահարված-հակահարված շղթայական ընթացքը կշարունկավի մինչև հրադադարի կետերի շուրջ կողմերի համաձայնություն։ Իսրայելին հարվածում են քառակողմ ձևաչափով՝ Գազայից, հարավային Լիբանանից,կարմիր ծովից և Իրաքից։ Համաձայնությունը կարծում եմ լինելու է փաթեթային։ Չորս կետերի վրա Թեհրանն ունի իր վերահսկողությունը։Ցնցումները շարունակվելու են։ Հեռվից երևում են քաղաքական օրակարգեր՝ «երկու պետություն» և Լիբանան-Իսրայել ցամաքային սահմանազատում։
- Այս համատեքստում կխնդրեի անդրադառնալ նաև Բեյրութի հրթիռակոծությանը. ռազմական գործողությունները ոչ թե մարում են, այլ ընդհակառակը՝ գնալով նոր թափ ստանում։
- Բեյրութի հարավային արվարձանների հրթիռակոծումը, կարելի է ասել, փոխեց ռազմախաղի կանոնները։ Նախապես էլ եղել էին հարվածներ հարավային գոտուց դուրս․ այս անգամ սակայն Հեզբոլլայի գլխավոր դեմքերից մեկի սպանությունն էր, որը, ըստ հայտարարությունների, ունենալու է պատասխան հարված։ Հարավային գոտում որոշակի ընդհատումներով այդուհանդերձ ռազմական գործողությունները կշարունակվեն։ Չեմ կարծում որ այս բոլորով հանդերձ պատերազմը կստանա լայնածավալ տարածաշրջանային մեծ տարողունակություն։ Պրոքսիներով, ինչ-որ տեղ ուղղակի տարածքների վրա հարձակումներով, հիբրիտային տեսքով և անօդաչուներով «ռազմական բանակցություններ» են գնում  հանգելու համար նախ հրադադարի և ապա քաղաքական բանակցությունների մեկնարկի։
- Այս իրադարձություններն ի՞նչ հետևանքներ կարող են ունենալ մեր տարածաշրջանի և այստեղ առկա խնդիրների վրա։
- Իսրայելը Թեհրանի հարձակումից հետո հոխորտաց, որ իրանյան տարածքներից չէ, որ արձակվել է հրթիռը։ Սա ենթադրել է տալիս, որ այլ երկրի տարածք է օգտագործվել։ Գուցե սահմանամերձ։ Այստեղ պիտի մտածել, որ Արցախի պատերազմին Իսրայլեը ներգրավված էր Ադրբեջանի կողքին և Արցախի բռնագրավված տարածքների վրա տեղադրել է ռազմակայաններ։ Մինչ օրս պարզ չեն նաև Իրանի նախագահ Ռայիսիի վթարային պայմանները։ Արժի հիշել, որ Իրանի նախին նախագահը Ադրբեջանից Թավրիզ էր մեկնում, որի ընթացքում կործանվեց ուղղաթիռը։
Անպայման Թեհրանը կճշտի, թե որտեղից է արձակվել ՀԱՄԱՍ-ի ղեկավարին սպանող հրթիռը։ Որքան էլ երևույթները պահպանվեն, այդուհանդրձ Ադրբեջանն Իրանի համար գլխավոր սպառնալիք հանդիսացող Իսրայելի հետ ռազմավարական գործակցությունը խորացնող պետություն է։

"It is worth remembering that Israeli military posts were deployed on the seized Artsakh territories." Gantaharyan
- The most remarkable event of the past week was the assassination of the leader of Hamas in Iran. How will you interpret what happened? In your opinion, why did that incident happen in Iran, that is, after the inauguration of the newly elected president, when the leader of the Hamas political bureau who came to the event was killed?
- Israel announced that it would respond firmly, but limitedly, to the rocket attack on Golan. Those who followed Dipashar perceived that the rocket attack in the southern suburbs of Beirut, during which a member of the Hezbollah military council was killed, was Israel's declared response. Suddenly, there was the Tehran attack, just a day apart. I think Netanyahu failed to fulfill the tasks he announced. The war in Gaza is not over; Hamas has not been destroyed, and Israeli troops have not been deployed in Gaza. At the same time, anti-government non-Israeli ferments are heating up, which may lead to the resignation of the Prime Minister, perhaps after a ceasefire or a pacification of the situation. Netanyahu is trying to open exit windows. These actions should also be considered under these circumstances.
- What consequences can the incident have? How will Iran react if the events escalate into military operations?
- Of course, there will be counterattacks. The counterattack-counterattack chain process will continue until the parties agree on the ceasefire points. Israel is being attacked in a four-way format: from Gaza, southern Lebanon, the Red Sea, and Iraq. I think the agreement will be a package deal. Tehran has control over four points. The shocks will continue. Political agendas can be seen in the distance: "two states" and Lebanon-Israel land demarcation.
- In this context, I would also like to refer to the shelling of Beirut. Military operations are not fading away; on the contrary, they are gradually gaining new momentum.
- The shelling of the southern suburbs of Beirut can be said to have changed the rules of the war game. There were strikes outside the south of the zone before. This time, however, it was the murder of one of the leading figures of Hezbollah, which, according to statements, will have a retaliatory blow. However, military operations will continue in the southern zone with inevitable interruptions. With all this, I do not think the war will gain a large-scale regional capacity. "Military negotiations" are going on with proxies, direct attacks on territories somewhere, in a hybrid form and with drones, to reach first a ceasefire and then the start of political negotiations.
- What consequences can these events have on our region and the existing problems here?
- After Tehran's attack, Israel reconciled that the missile was not launched from Iranian territory. This suggests that the territory of another country was used. Maybe borderline. Here, one should think that Israel was involved in the Artsakh war on the side of Azerbaijan and placed military bases on the confiscated territories of Artsakh. To this day, the emergency conditions of Iranian President Raisi are not clear either. It is worth remembering that the former president of Iran was traveling from Azerbaijan to Tabriz, during which the helicopter was destroyed.
Tehran will find out where the rocket that killed the leader of Hamas was fired from. No matter how the phenomena persist, Azerbaijan is a state deepening its strategic cooperation with Israel, which is the main threat to Iran.