Կստեղծվի «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» ՓԲԸ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարության որոշմամբ, նոր ատոմային էներգաբլոկի (էներգաբլոկների) կառուցման ծրագրի կառավարման նպատակով կստեղծվի «Ատոմային նոր էներգաբլոկի կառուցում» ՓԲԸ։
Նոր ընկերության բյուջեն, ըստ նախնական գնահատականի 2024թ. համար կկազմի 200 մլն դրամ։
Որոշման հիմնավորումների համաձայն՝ «Կազմակերպությունը պետք է համեմատական ուսումնասիրություն անցկացնի բոլոր առաջարկվող տեխնոլոգիաների և տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների միջև (առաջարկվող տեխնոլոգիաների փաստաթղթերը մեծածավալ են՝ մի քանի հազար էջ, և առնչվում են բազմաթիվ մասնագիտական ոլորտների հետ), որի հիման վրա կներկայացնի տեխնոլոգիայի ընտրության վերաբերյալ իր մասնագիտական առաջարկը, ինչը պետք է լինի բազմակողմանի հիմնավորված փաստաթուղթ։ Վերջինս ՀՀ կառավարության կողմից հավանության արժանանալուց հետո կազմակերպությունը պետք է բանակցի և նախապատրաստի նոր միջուկային էներգաբլոկ/ների կառուցման, ֆինանսավորման, տիրապետման և շահագործման հետ կապված փաստաթղթերը:
Ազգային ժողովի կողմից նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման մասին օրենքը սահմանված կարգով ուժի մեջ մտնելուց հետո, կառավարության կողմից ընդունած ժամանակացույցին համապատասխան կազմակերպությունը պետք է կառավարի, կազմակերպի և պատասխանատու լինի նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման համար, այսինքն՝ հանդիսանա տվյալ ծրագրին իրականացնողը (SPV)»:

"Construction of a new nuclear power unit" CJSC will be established (VIDEO)
According to the government's decision, "Construction of a new atomic power unit," CJSC will be established to manage the project for the construction of a new nuclear power unit (power units).
According to the preliminary estimate, the new company's budget for 2024 will be 200 million drams.
According to the reasons for the decision, "The organization must conduct a comparative study between all the proposed technologies and feasibility studies (documents of the proposed technologies are significant, several thousand pages, and related to many professional fields), based on which it will present its professional proposal on the choice of technology, which should be a comprehensively substantiated document. After the RA government approves the latter, the organization must negotiate and prepare the documents related to the construction, financing, possession, and operation of the new nuclear power unit/s.
Once the law on the construction of a new nuclear power unit is enacted by the National Assembly, the new company will step into its role with a sense of responsibility. It will manage, organize, and be accountable for the construction of the new nuclear power unit, ensuring that the project is implemented as planned.