Կառավարությունը հավանություն է տվել «Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև «Սյունիքի մաքսային և լոգիստիկ կենտրոն» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև «Սյունիքի մաքսային և լոգիստիկ կենտրոն» վարկային համաձայնագիրը ստորագրվել է 2024 թվականի մայիսի 14-ին: Համաձայնագրով նախատեսվում է 10.000.000 եվրոյի չափով վարկային միջոցների տրամադրում Հայաստանին՝ Համաձայնագրով սահմանված Ծրագրի իրականացման համար:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանին՝ ֆինանսավորելու Սյունիքի մարզում մաքսային և լոգիստիկ կենտրոնի կառուցմանը՝ ներառյալ տեխնիկական ապահովումն ու Ծրագրի իրականացման աջակցության խորհրդատվական ծառայությունները:

A customs and logistics center will be built in the Syunik region
The government has approved the government's legislative initiative of the Republic of Armenia on the draft law of the Republic of Armenia "On ratifying the loan agreement between the Republic of Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development "Syunik Customs and Logistics Center."
The "Syunik Customs and Logistics Center" loan agreement between the Republic of Armenia and the European Bank for Reconstruction and Development was signed on May 14, 2024. The Agreement envisages the provision of credit funds for 10,000,000 euros to Armenia to implement the Project defined by the Agreement.
The Project aims to help Armenia finance the construction of a customs and logistics center in the Syunik region. It includes technical support and consulting services to support the Project's implementation.