200 մլն դոլար վարկ՝ Քաջարանի թունելի կառուցման համար (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ-ի և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև վարկային համաձայնագրի կնքմանը։
Ըստ այդմ, 200 մլն ԱՄՆ դոլար վարկ կտրամադրվի՝ «Քաջարանի թունելի շինարարություն» ծրագրի ֆինանսավորման համար։ Ծրագրի նպատակն է «Հյուսիս-Հարավ» ավտոճանապարհային միջանցքի հատվածում տարանցիկ փոխադրումների ներուժի բարձրացումն  ու վթարայնության նվազեցումը։
Թունելի երկարությունը շուրջ 7 կմ է։ Այն կառուցվելու է շուրջ 6 տարվա ընթացքում։
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի խոսքով, այս նախագծի իրականացմամբ առաջին անգամ նման երկարության թունել կկառուցվի. «Հաջորդ նմանատիպ բարդ կառույցը, որ մեր օրակարգում է՝ Սիսիան-Քաջարան Հյուսիս-հարավ ճանապարհահատվածի մոտ 9 կմ երկարությամբ թունելն է, որի կառուցման աշխատանքները նույնպես մեկնարկել են»։

Кредит в 200 миллионов долларов на строительство Каджаранского тоннеля (ВИДЕО)
Правительство одобрило подписание кредитного соглашения между Республикой Армения и Евразийским банком развития.
Соответственно, для финансирования проекта «Строительство Каджаранского тоннеля» будет предоставлен кредит в размере 200 миллионов долларов США. Цель проекта – повышение потенциала транзитных перевозок и снижение аварийности на участке автодорожного коридора «Север-Юг».
Длина тоннеля составляет около 7 км. Его построят примерно в течении 6 лет.
По словам вице-премьера Тиграна Хачатряна, при реализации этого проекта тоннель такой длины будет построен впервые. " Следующее подобное сложное сооружение, которое стоит у нас на повестке дня, - это 9-километровый тоннель в районе участка дороги Сисиан-Каджаран Север-Юг, строительство которого также начато".