Կարևորվել է նոր էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով Ֆրանսիայի մասնակցության հնարավորությունը
Հուլիսի 23-ին Հայկական ԱԷԿ է այցելել ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Օլիվյե Դըկոտինյիի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին նաև ֆրանսիական Ֆրամատոմ ընկերությունից Հայաստան ժամանած մասնագետները:
ՀԱԷԿ-ի ղեկավարության հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու կողմերին հետաքրքրող կարևոր հարցեր, անդրադարձ կատարվեց ՀԱԷԿ-ի գործունեության այն ոլորտներին, որտեղ հնարավոր է հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը, ինչպես նաև նշվեցին այն աշխատանքներն ու նախագծերը, որոնք հաջողությամբ իրականացվել են ՀԱԷԿ-ում Ֆրամատոմ ընկերության հետ համատեղ՝ ֆրանսիական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
Արդեն իրականացվող կամ մոտ ապագայում նախատեսվող ծրագրերի շարքում հատկապես կարևորվեց Հայաստանում նոր էներգաբլոկ կառուցելու նպատակով տարբեր երկրների հետ իրականացվող փոխգործակցությանը նաև Ֆրանսիայի մասնակցության հնարավորությունը:
ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը պատրաստակամություն հայտնեց համագործակցել ֆրանսիական կողմի հետ այս կարևոր հարցում և ուսումնասիրել ռեակտորային տեխնոլոգիաների վերաբերյալ առաջարկները:
Հանդիպման ավարտին կողմերը ներկայացրին իրենց առաջարկություները և հույս հայտնեցին, որ առաջիկայում հնարավոր կլինի արդյունավետ և փոխշահավետ համագործակցություն սկսել դիտարկված ոլորտներում:

The possibility of France's participation in building a new power unit was highlighted
On July 23, the delegation led by the Ambassador of the French Republic to Armenia, Olivier Decotigny, visited the Armenian NPP, including specialists from the French company Framatom.
During the meeting with the management of the ANPP, essential issues of interest to both parties were discussed, the areas of the ANPP's activity where Armenian-French cooperation is possible were discussed, and the works and projects that were successfully implemented in the ANPP together with the Framatom company were mentioned. They were using French technologies.
Among the projects already implemented or planned shortly, the possibility of France's participation in cooperation with various countries to build a new power unit in Armenia was significant.
The NPP leadership expressed readiness to cooperate with the French side in this important matter and to study the proposals on reactor technologies.
At the end of the meeting, the parties presented their proposals. They hoped that effective and mutually beneficial cooperation in the considered areas could be started shortly.