ԲՏԱ նախարարը վերահաստատել է աջակցությունը տելեկոմ ոլորտին․ Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Team Telecom Armenia
ԲՏԱ նախարարը վերահաստատել է աջակցությունը տելեկոմ ոլորտին․  Մխիթար Հայրապետյանն այցելել է Team Telecom Armenia
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նախարարի տեղակալ Գևորգ Մելիքսեթյանի հետ հուլիսի 19-ին այցելել է «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲ ընկերություն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia): Նախարարին ընդունել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն ու համահիմնադիր  Հայկ Եսայանը, որի ուղեկցությամբ նախարարը շրջայց է կատարել ընկերությունում, ծանոթացել ենթակառուցվածքներին, ինչպես նաև այցելել Կապի թանգարան։
Հայկ Եսայանը նախարարին է ներկայացրել վերջին տարիների ձեռքբերումները, կիսվել ընկերության ռազմավարական ծրագրի՝ 25 Գբ/վ թողունակությամբ NGN ցանցի կառուցման ընթացքով, խոսել բաց բաժնետիրական ընկերություն դառնալու որոշման կարևորության, ներդրումային ծրագրերի ու զարգացման հիմնական ուղղությունների մասին: Եսայանն ընդգծել է, որ ոլորտում Հայաստանը գտնվում է բարենպաստ դիրքերում:
Կողմերը քննարկել են հեռահաղորդակցության ոլորտի ներկա մարտահրավերները և զարգացման հեռանկարները։ Մխիթար Հայրապետյանը հավաստիացրել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է աջակցելու շուկայի դերակատարներին՝ բարելավելու հեռահաղորդակցական ծառայությունների որակը: Նախարարն ընդգծել է, որ մասնավոր բիզնեսի շահն այս դեպքում համընկնում է պետական շահի հետ:
Այցի ընթացքում քննարկվել է կապի ոլորտում առկա խնդիրների, դրանց լուծման հնարավորությունների վերաբերյալ մանրամասներ: Նախարարն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել այդ ուղղությամբ խորացնելու պետություն֊մասնավոր համագործակցությունը:
Տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում, որին մասնակցել են ընկերության ներկայացուցիչներ, անդրադարձ է կատարվել նաև աշխատանքի ընթացքում առաջացած խոչընդոտներին և առաջարկ է արվել ոլորտին առնչվող  հանդիպումներում ներգրավել  նաև նախարարության ներկայացուցիչներին՝ խնդիրներին և դրանց լուծման հնարավոր տարբերակներին ավելի խորը ծանոթանալու նպատակով:

The minister of BTA reaffirmed the support to the telecom sector. Mkhitar Hayrapetyan visited Team Telecom Armenia
RA Minister of High-tech Industry Mkhitar Hayrapetyan, with Deputy Minister Gevorg Meliksetyan, visited "Telecom Armenia" OJS Company (trademark: Team Telecom Armenia) on July 19. The minister was received by the general director and co-founder of Team Telecom Armenia, Hayk Yesayan, accompanied by the minister toured the company, got acquainted with the infrastructure, and visited the Communications Museum.
Hayk Yesayan presented to the minister the achievements of the last years, shared the progress of the company's strategic plan, the construction of the NGN network with a bandwidth of 25 Gb/s, talked about the importance of the decision to become an open joint-stock company, investment plans and the main directions of development. Yesayan emphasized that Armenia is in a favorable position in the field.
The parties discussed the telecommunications sector's current challenges and development prospects. Mkhitar Hayrapetyan assured that the Ministry is ready to support market actors in improving the quality of telecommunication services. In this case, the minister emphasized that private business interests coincide with the state's interest.
During the visit, the details of the existing problems in the field of communication and the possibilities of their solution were discussed. In turn, the minister expressed willingness to deepen the state-private cooperation in that direction.
During the discussion, in which the company representatives participated, the obstacles that arose during the work were also discussed, and it was suggested that the Ministry representatives be involved in the meetings related to the sector to learn more about the problems and possible solutions for them.