ՀԿ-ները հանդես են եկել սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկությունների փաթեթով
Հուլիսի 16-ին, Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Եվրոպայի միության ֆինանսական աջակցությամբ, կազմակերպել էր «ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունները՝ օրվա հրամայական» թեմայով շահագրգիռ կողմերի քննարկում, որի ընթացքում ներկայացվեց ներկայիս իրավիճակը, ՀԿ-ների և միջազգային կազմակերպությունների գնահատականները և առաջարկները։
Հասարակական կազմակերպությունները հանդես են եկել առաջարկությունների փաթեթով, որն ուղղված է ՀՀ ԱԺ-ի կողմից մի շարք սահմանադրական փոփոխությունների ընդունմանը։ Այս առաջարկների նպատակն է ներկայացնել հրատապ սահմանադրական հիմնախնդիրների լուծումներ, որոնք կնպաստեն երկրում քաղաքական և հասարակական բևեռացման մեղմմանը։
Դրանք են մասնավորապես խորհրդարանի ձևավորման «կայուն մեծամասնության» սկզբունքի վերանայումը և ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորական էթիկայի հանձնաժողովի ձևավորումը, որոնք Սահմանադրության համաձայն գտնվում են Ազգային ժողովի իրավասությունների տիրույթում և կարող են շուտափույթ հասցեագրվել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով:

NGOs came up with a package of recommendations for constitutional changes
On July 16, the Transparency International anti-corruption center, with the financial support of the European Union, organized a discussion of stakeholders on the topic "Amendments to the RA Constitution—the imperative of the day." During the discussion, the current situation, evaluations, and proposals of NGOs and international organizations were presented.
Non-governmental organizations developed a package of recommendations for the RA National Assembly to adopt a number of constitutional amendments. These proposals present solutions to urgent constitutional problems that will contribute to mitigating political and social polarization in the country.
They are, in particular, the revision of the "stable majority" principle of the formation of the parliament and the formation of the Parliamentary Ethics Committee of the RA National Assembly, which, according to the Constitution, are within the jurisdiction of the National Assembly and can be addressed as soon as possible through constitutional amendments.