Վանաձորի նախկին քաղաքապետ Մամիկոն Ասլանյանը քիչ առաջ ազատ արձակվեց Վարդաշեն ՔԿՀ-ից. երեկ դատարանը նրա խափանման միջոցը կալանքից փոխարինել էր 10 մլն դրամ գրավ։
Կալանավայրից դուրս գալուց հետո Ասլանյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում իր հետագա քայլերի մասին է խոսել. «2 տարի 7 ամիս հանրության հետ լայն շփումներ չեմ ունեցել․ իմ թիմակիցների հետ պետք է խորհրդակցեմ՝ հասկանանք, թե իմ պայքարի անունն ինչ է։ Ես պաշտոնի համար կռիվ չեմ տվել, որ այսօր ասեմ՝ պաշտոնն ինձնից տարել են։ Ամեն ինչ արել են, որ քաղաքապետի պաշտոնը չստանձնեմ»։
Թե ինչն է փոխվել, որ իրեն ազատ են արձակել, Ասլանյանը դժվարացել է պատասխանել. «Չեմ կարող ասել»։
Նա պնդել է, որ դատակոչված վկաներն իրեն մեղսագրվող արարքի հետ ոչինչ չեն կարող ասել. «Ամբողջը կապված է փաստաթղթաշրջանառության հետ, և քաղաքացիները չեն կարող դրանց իրավացիությունը կամ ոչ իրավացիությունը, օրինական կամ ոչ օրինական լինելը հավաստել»։
Նա շեշտել է, որ իր նկատմամբ քրեական գործը «ոտքից գլուխ քաղաքական հետապնդում է»։
Ասլանյանը նաև նշել է, որ ընտրություններից հետո, նախքան կալանավորվելը, իրեն առաջարկել են Վանաձորում կոալիցիոն հուշագիր ստորագրել. «Ես էլ ասել եմ՝ ընտրական այս տրամաբանության մեջ, որ Վանաձորում էր տեղի ունեցել, այդ խայտառակ ընտրություններից հետո դա չի կարող լինել, այլ կարող է լինել աշխատանքային համագործակցություն»։

Мамикон Асланян вышел на свободу
Бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян освобожден из тюрьмы Вардашен. Вчера суд заменил ему меру пресечения с содержания под стражей на залог в 10 миллионов драмов.
Покинув СИЗО, Асланян рассказал на пресс-конференции о своих дальнейших шагах. «За 2 года и 7 месяцев у меня не было широких контактов с общественностью. Мне нужно посоветоваться с товарищами по команде, чтобы понять, как называется моя борьба. Я не боролся за должность, чтобы сегодня мог сказать, что должность у меня отобрали. Они сделали все, чтобы помешать мне занять пост мэра».
Асланян затруднился ответить, что изменилось после его освобождения. "Не могу сказать".
Он утверждал, что вызванные в суд свидетели ничего не могут сказать о деянии, в котором его обвиняют. «Это все связано с оборотом документов, и граждане не могут проверить их легитимность или нелегитимность, законность или противозаконность».
Он подчеркнул, что уголовное дело против него представляет собой "политическое преследование с головы до пят".
Асланян также отметил, что после выборов, перед задержанием, ему предложили подписать коалиционный меморандум в Ванадзоре. «Я сказал, что в той избирательной логике, которая произошла в Ванадзоре, это не может произойти после тех позорных выборов, но он допускает рабочее сотрудничество».