ԱԶԲ պատվիրակությունն այսօր այցելել է Սյունիք
Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի կառուցման ծրագրի ղեկավար Արթուր Սանոյանի ուղեկցությամբ Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) գործադիր տնօրենի տեղակալ Լյոլեին Ռոբերթսի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր այցելել է Սյունիքի մարզ։
ԱԶԲ պատվիրակները եղել են Հյուսիս-հարավի Սիսիան-Քաջարան ճանապարհահատվածի հյուսիսային հատվածում՝ Սիսիանից մինչև Բարգուշատի թունելի հյուսիսային պորտալ։ Այս տեղամասում կառուցվելու է շուրջ 27 կմ երկարությամբ ճանապարհ։ Շինարարության կառուցումը նախատեսված է Ասիական զարգացման բանկի, Եվրոպական ներդրումային բանկի վարկային միջոցների ներգրավմամբ և ՀՀ համաֆինանսավորմամբ։
ԱԶԲ ներկայացուցիչները տեղում ծանոթացել են նոր կառուցվելիք և գոյություն ունեցող ճանապարհների ծրագրերին, ինչպես նաև տեխնիկական պարամետրերին։ Մեկ անգամ ևս փաստվել է ճանապարհահատվածի ռազմաքաղաքական և կենսական կարևորությունը Հայաստանի համար։

ADB delegation visited Syunik today
The delegation headed by Asian Development Bank (ADB) deputy executive director Lyolein Roberts, accompanied by the head of the project for the construction of the Sisian-Kajaran road section of the North-South road corridor investment project Artur Sanoyan, visited the Syunik region today.
ADB delegates were in the northern part of the North-South Sisian-Kajaran road section, from Sisian to the north portal of the Bargushat tunnel. A 27 km long road will be built in this area. The construction of the building is planned with the involvement of credit funds from the Asian Development Bank, the European Investment Bank, and the RA co-financing.
ADB representatives acquainted themselves with the plans for new and existing roads and their technical parameters. Once again, the military-political and vital importance of the road section for Armenia was documented.