ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեյան հուլիսի 14-ին այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինի ուղեկցությամբ:
Այդ մասին հայտնում են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտից։
Հյուրերին դիմավորեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը: Նա հյուրերին ուղեկցեց դեպի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ներկայացնելով հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը:
Տիկին Զեյան ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, այնուհետև հյուրերը ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը ԱՄՆ-ից ժամանած հյուրերին ուղեկցեց Հուշապատի մոտ, որի հետնամասում հատուկ խորշերի մեջ ամփոփված են 19-րդ դարավերջին և 20-րդ դարասկզբին թուրքական կառավարության իրագործած հայերի զանգվածային կոտորածների և ցեղասպանության դեմ իրենց բողոքի ձայնը բարձրացրած օտարազգի մի շարք հասարակական, քաղաքական գործիչների, մտավորականների և միսիոներների գերեզմաններից վերցված հողով լի փոքր սափորները: Հենրի Մորգենթաուի և Կլարա Բարտոնի հայանպաստ գործունեության մասին պատմելով՝ նա շեշտեց, որ նրանց կատարած աշխատանքի շնորհիվ ամերիկյան հասարակությունը քաջածանոթ էր Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցող հայերի կոտորածներին, և որ ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նաև հարգանքի տուրք էր այդ մարդկանց հիշատակին: ՀՑԹԻ տնօրենը հյուրերին ներկայացրեց նաև Հիշողության պուրակի պատմությունը և նշեց, որ առաջին ծառը տնկել է ԱՄՆ սենատոր Ռոբերտ Դոուլը՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած, ամերիկահայ վիրաբույժ Համբար Քելեկյանի, 1997 թ.-ին:
Պատվիրակության անդամները շրջեցին նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան մշտական և ժամանակավոր ցուցադրություններին:
Տիկին Ուզրա Զեյան նաև գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Շնորհակալություն հայտնելով այցի համար՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Էդիտա Գզոյանը պատվավոր հյուրին նվիրեց Հայոց ցեղասպանության մասին գրքեր, ինչպես նաև Արա Քեթիպյանի «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905- 1921). Reports from the U.S. Press» գիրքը:

Заместитель госсекретаря США посетила Мемориал Геноцида армян
Заместитель госсекретаря США Узра Зейя 14 июля посетила Мемориал Геноцида армян в сопровождении Чрезвычайного и Полномочного Посла США в Армении Кристины Куин.
Об этом сообщили в Музее-институте Геноцида армян.
Гостей приветствовала директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян. Она сопровождала гостей к Мемориалу Геноцида армян, представив историю создания мемориала.
Госпожа Зея возложила венок к мемориалу жертвам Геноцида армян, затем гости возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память невинных жертв Геноцида армян.
Директор МИГА Эдита Гзоян сопровождала гостей из США. Рассказывая о проармянской деятельности Генри Моргентау и Клары Бертон, она подчеркнула, что благодаря их работе американская общественность была хорошо осведомлена о массовых убийствах армян в Османской империи, а также о том, что признание Геноцида армян со стороны США также была данью памяти этим людям. Директор МИГА также представила гостям историю Аллеи памяти и отметила, что первое дерево было посажено сенатором США Робертом Доулом в 1997 году в память о пережившем Геноцид армян, американском хирурге армянского происхождения Хамбаре Келекяне.
Члены делегации также осмотрели Музей Геноцида армян, ознакомились с постоянной и временной экспозициями.
Госпожа Узра Зея также сделала запись в книге почетных гостей. Выразив благодарность за визит, директор Центра Геноцида армян Эдита Гзоян подарила почетной гостье книги о Геноциде армян, а также книгу Ара Кетипяна "Азербайджанская агрессия против армян в Закавказье (1905-1921). Репортажи из прессы США».