Վնասները գնահատող հանձնաժողովն ամփոփել է տվյալները
Հուլիսի 12-ին ՆԳ նախարարությունում տեղի է ունեցել Լոռու և Տավուշի մարզերում արտակարգ իրավիճակների հետևանքով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատճառված վնասները գնահատող հանրապետական հանձնաժողովի ամփոփիչ նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղազարյանը։ Մասնակցում էին տարբեր նախարարություններից ու պետական մարմիններից հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված անդամներ։
Նիստը կազմակերպվել էր Լոռու և Տավուշի մարզերում աղետի գոտում ֆիզիկական անձանց բազմաբնակարան շենքի բնակարանին կամ անհատական բնակելի տանը և կենցաղային առաջնային գույքին պատճառված վնասների վերաբերյալ Կառավարությանը ամփոփ տվյալների տրամադրման կատարումն ապահովելու նպատակով։
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը հանձնաժողովին ներկայացրեց նախորդ շաբաթների ընթացքում կատարված աշխատանքները՝ ուղղված աղետի գոտում անձանց կրած բոլոր վնասների մանրամասն գույքագրմանը և գնահատմանը, ինչպես նաև վնասների փոխհատուցման կարգի սահմանմանը։ Արփինե Սարգսյանը համառոտ ներկայացրեց նիստին ընդառաջ Լոռու և Տավուշի մարզպետերի աշխատակազմերի կողմից հանձնաժողով ներկայացված՝ աղետի գոտում վնասված, հեղեղված կամ փլուզված առանձնատների, բնակարանների և ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց կրած այլ վնասների վերաբերյալ իրականացված գնահատման տվյալները։
Այդ տվյալները տեղում հավաքագրվել են ձևավորված համայնքային հանձնաժողովների կողմից և ներկայացվել համապատասխան մարզային հանձնաժողովների քննարկմանը՝ համաձայնեցնելու կազմված ակտերը մարզային հանձնաժողովների հետ հանրապետական հանձնաժողովի ամփոփմանը ներկայացնելուց առաջ։
Հանձնաժողովի անդամներն ամփոփել և քվեարկությամբ ձայների մեծամասնությամբ հաստատել են ներկայացված տվյալները։ Առաջիկայում հանրապետական հանձնաժողովը նաև սահմանված կարգով կհրապարակի վերջնական տեղեկատվությունը։
Նիստի ընթացքում ՆԳ նախարարը հանձնարարական է տվել աջակցել տեղերում դիմումների ընդունման համար անհրաժեշտ աշխատանքների կազմակերպմանը, փոխհատուցում ստանալու համար անհրաժեշտ քայլերի վերաբերյալ մասնագիտական խորհրդատվություն տրամադրել քաղաքացիներին։
ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել դիմումների ընդունման գործընթացի կազմակերպմանը վերաբերող մի շարք մանրամասներ և հայտնել, որ ՆԳ նախարարության անձնակազմի ներկայացուցիչները տեղում կաջակցեն քաղաքացիներին դիմումների ներկայացման գործում։
Հիշեցնենք, որ փոխհատուցում ստանալու համար ֆիզիկական անձինք կարող են դիմումներ ներկայացնել հուլիսի 15-ից սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ։

Комиссия по оценке ущерба обобщила данные
12 июля в МВД состоялось итоговое заседание республиканской комиссии по оценке ущерба, причиненного физическим и юридическим лицам в результате чрезвычайных ситуаций в Лорийском и Тавушском областях, которое возглавил председатель комиссии Ваге Казарян. В мероприятии приняли участие члены комиссии из различных министерств и государственных органов.
Заседание было организовано в целях обеспечения предоставления правительству сводных данных об ущербе, причиненном квартирам многоквартирных домов или частных жилых домов и основному хозяйственному имуществу граждан, находящихся в зоне бедствия в областях Лори и Тавуш.
Заместитель председателя комиссии Арпине Саргсян представила комиссии проделанную за предыдущие недели работу, направленную на детальную инвентаризацию и оценку всего ущерба, нанесенного людям в зоне стихийного бедствия, а также определение порядка возмещение ущерба. Перед заседанием Арпине Саргсян кратко представила представленные комиссии аппаратами губернаторов Лори и Тавуша данные оценки поврежденных, затопленных или обрушившихся частных домов, квартир и других повреждений, понесенных физическими и юридическими лицами в зоне стихийного бедствия.
Эти данные собирались на месте образованными общественными комиссиями и представлялись на рассмотрение соответствующим областными комиссиям для согласования созданных актов перед вынесением их на заключение республиканской комиссии.
Члены комиссии обобщили и большинством голосов утвердили представленные данные. В ближайшее время республиканская комиссия также опубликует окончательную информацию в установленном порядке.
В ходе заседания министр внутренних дел дал поручения поддержать организацию работы, необходимой для приема заявлений на местах, предоставить профессиональные консультации гражданам о необходимых шагах для получения компенсаций.
Заместитель министра внутренних дел Арпине Саргсян представила ряд деталей, связанных с организацией процесса приема заявлений на рассмотрение комиссии, и сообщила, что представители аппарата МВД окажут помощь гражданам в подаче заявлений по место.
Напомним, что физические лица могут подать заявления на получение компенсации с 15 июля по 30 сентября включительно.