ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը դիմել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին՝ առաջարկելով Երևանում կանգնեցնել Մհեր Մկրտչյանի հուշարձանը։
«Այսօր հայ կինոյի եւ թատրոնի ամենաականավոր ներկայացուցիչներից մեկի՝ Մհեր Մկրտչյանի ծննդյան 94-ամյա հոբելյանն է։
Ինձ համար շատ զարմանալի է, որ մինչև օրս Հայաստանի մայրաքաղաքում առկա չէ համաժողովրդական սեր ու հարգանք վայելող արտիստի հուշարձանը։ Ուստի դիմել եմ Երևանի քաղաքապետին և առաջարկել Երևանում կանգնեցնել Մհեր Մկրտչյանի հուշարձանը՝ հայտնելով նաև իմ պատրաստակամությունն արձանի տեղադրման հետ կապված ծախսերը համաֆինանսավորելու հարցում։
Շնորհակալություն եմ հայտնում նաև Երևանի քաղաքապետին՝ այս նախաձեռնության վերաբերյալ ունեցած դրական արձագանքի համար։ Հուսանք, որ մոտ ապագայում Երևանի ավագանին կքննարկի և դրական որոշում կկայացնի իմ առաջարկի վերաբերյալ, և մենք վերջապես կունենանք մեր մեծ հային նվիրված հուշարձանը»,- ասվում է ԱԺ նախագահի տելեգրամյան ալիքում արված հրապարակման մեջ։
Նշենք, որ քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը պատասխան գրությամբ արձագանքել է Ալեն Սիմոնյանի առաջարկին և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել նախաձեռնությանը։

Удивительно, что в столице до сих пор нет памятника Мгеру Мкртчяну. Симонян
Спикер НС Ален Симонян обратился к мэру Еревана Тиграну Авиняну с предложением установить в Ереване памятник Мгеру Мкртчяну.
«Сегодня 94-я годовщина со дня рождения Мгера Мкртчяна, одного из самых ярких представителей армянского кино и театра.
Для меня очень удивительно, что до сегодняшнего дня в столице Армении нет памятника артисту, пользующемуся народной любовью и уважением. Поэтому я обратился к мэру Еревана и предложил установить в Ереване памятник Мгеру Мкртчяну, а также выразил готовность софинансировать расходы, связанные с установкой памятника.
Я также благодарю мэра Еревана за его положительный отклик на эту инициативу. Будем надеяться, что в ближайшее время Совет старейшин Еревана рассмотрит и примет положительное решение по моему предложению, и у нас наконец-то будет памятник, посвященный нашему великому армянину", - говорится в сообщении, распространенном в Telegram-канале спикера НС.
Отметим, что мэр Тигран Авинян отреагировал на предложение Алена Симоняна и выразил готовность поддержать инициативу