Հայաստանն ու Ֆրանսիան կընդլայնեն համագործակցությունը
Հունիսի 27-ին Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Ատոմային էներգիայի կոմիսարիատի շրջակա միջավայրի վերահսկողության և վերլուծության դեպարտամենտի պատվիրակությանը։ Այս մասին տեղեկացնում են ՆԳՆ-ից:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահե Ղազարյանը նշել է, որ նախարարության կարևորագույն նպատակներից է նաև աղետներին դիմակայուն պետության ձևավորումն ու կայացումը, աղետների ռիսկի հետևողական նվազեցումը։
Նախարարն ընդգծել է, որ սեյսմիկ պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները ձևավորվել են բազմամյա համագործակցության արդյունքում և ամրապնդվել հատկապես 1988 թվականի Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժից անմիջապես հետո, երբ ֆրանսիացի մասնագետներն օգնության ձեռք մեկնեցին Հայաստանին։
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ներկայացրել են շրջակա միջավայրի, ինչպես նաև երկրաշարժերի մոնիթորինգի ուղղությամբ իրենց աշխատանքը։ Քաղաքացիական պաշտպանությանն օժանդակելու Ֆրանսիայի հանձնառությանը համահունչ՝ Նիկոլաս Բրաչեթը կառույցի անունից պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու աշխատանքները: Նա վերահաստատել է իրենց լիակատար աջակցությունը՝ օգնելու պահպանել և բարելավել Հայաստանում սեյսմիկ մոնիթորինգի կարողությունը։
Վահե Ղազարյանը հայտնել է, որ նախարարության ուշադրության կենտրոնում է, և հետևողականորեն իրականացվում են ինչպես դիտացանցի պարբերաբար արդիականացման աշխատանքները, այնպես էլ դիտացանցը նոր սարքավորումներով համալրելու գործընթացը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան միջոցով համագործակցության ընդլայնման վերաբերյալ հարցեր։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակելու սերտ փոխգործակցությունը։

Армения и Франция расширят сотрудничество
Министр внутренних дел Армении Ваге Казарян 27 июня принял делегацию Департамента экологического контроля и анализа Французского комиссариата по атомной энергии. Об этом сообщает МВД РА.
Приветствуя гостей, Ваге Казарян отметил, что одной из важнейших целей министерства является формирование и утверждение катастрофоустойчивого государства, последовательное снижение риска стихийных бедствий.
Министр подчеркнул, что отношения между Арменией и Францией в сфере сейсмозащиты сформировались в результате многолетнего сотрудничества и особенно укрепились сразу после разрушительного спитакского землетрясения 1988 года, когда Армении протянули руку помощи французские специалисты.
Поблагодарив за прием, гости  представили свою работу в направлении экологии и мониторинга землетрясений. В соответствии с обязательством Франции по поддержке гражданской защиты Николя Браше выразил готовность продолжить работу от имени структуры. Он подтвердил их полную поддержку в сохранении и совершенствовании потенциала сейсмического мониторинга в Армении.
Ваге Казарян сообщил, что в центре внимания министерства находится и последовательно проводятся работы по модернизации  наблюдательной сети, а также процесс ее оснащения новым оборудованием.
На встрече также были обсуждены вопросы расширения сотрудничества через посольство Франции в Армении. Достигнута договоренность о продолжении тесного сотрудничества.