Ֆրանսիան 75 մլն եվրոյի վարկ կտրամադրի
Հունիսի 26-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության Եվրասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Մաթյո Վասյերը ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության և Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջև թիվ CAM 1024 01 C վարկային համաձայնագիրը»՝ քաղաքականության վրա հիմնված վարկի տեսքով բյուջետային աջակցության ծրագրի ներքո 75 մլն եվրո վարկային միջոցների ստացման նպատակով: Ֆրանսիական կողմից վարկային համաձայնագիրը համաստորագրել է նաև ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինին:
Ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կառավարությանը՝ հանրային ծառայությունների մատուցման արդյունավետությունը և կայունությունը ու ֆինանսական ոլորտի զարգացումը բարելավելու հարցում: Այն կազմված է երեք հիմնական բաղադրիչներից՝ 1) հանրային ֆինանսների կառավարման համակարգի բարելավում, 2) պետական արժեթղթերի թողարկման և կառավարման շրջանակի ու փողի շուկաների ենթակառուցվածքի ամրապնդում և 3) ձեռնարկատիրական գործունեության ֆինանսավորման նոր գործիքների մշակում և առավել թափանցիկ կառավարման ապահովում։
Բյուջետային ֆինանսավորումը հանդիսանում է բազմամյա ծրագրի մաս, որն իրականացվում է Ասիական զարգացման բանկի հետ համատեղ:

France will provide a loan of 75 million euros
On June 26, RA Minister of Finance Vahe Hovhannisyan and the Eurasia Regional Director of the French Development Agency Mathieu Vasier signed the "Credit Agreement No. CAM 1024 01 C between the Republic of Armenia and the French Development Agency" under the budget support program in the form of a policy-based loan of 75 million euros. in order to receive funds. The French side also co-signed the loan agreement with Olivier Decotin, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Armenia.
The goal of the project is to support the Government of Armenia in improving the efficiency and stability of public service delivery and the development of the financial sector. It consists of three main components: 1) improvement of the public finance management system, 2) strengthening of the framework of issuing and management of state securities and the infrastructure of money markets, and 3) development of new instruments for financing business activities and ensuring more transparent management.
The budget financing is part of a multi-year project implemented jointly with the Asian Development Bank.