Գերմանիայում անդրադարձ է եղել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդրին
Գերմանիայում պաշտոնական այցով գտնվող ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հանդիպել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման դաշնային նախարարության (BMZ) խորհրդարանական պետքարտուղար Նիլս Անենի հետ, որը նաև հայ-գերմանական միջկառավարական հանձնաժողովի՝ գերմանական կողմից համանախագահն է:
Հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության մի շարք ուղղություններ, մասնավորապես
ՄԿՈւ ոլորտում GIZ-ի հետ համատեղ «Մասնագիտական կրթության և ուսուցման մասին» ՀՀ օրենքի ընդունումը և ներկայում ենթաօրենսդրական ակտերի մշակման, ինչպես նաև դուալ կրթության ոլորտում կարողությունների զարգացման ուղղությամբ սերտ փոխգործակցությունը, այդ թվում՝ մասնավոր ոլորտի ներգրավման միջոցով:
Անդրադարձ է եղել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրին և այս համատեքստում գերմանական ընկերությունների հետ համագործակցությանը, ինչպես նաև հետագա հնարավոր աջակցությանը: Հետազոտական ծրագրերի զարգացման ուղղությամբ գերմանական կողմը կարևորել է շինարարության ոլորտում հնարավոր համագործակցությունը:
Գերմանական կողմը հետաքրքրվել է, թե ինչպես է ՀՀ կառավարությունն արձագանքում ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց սոցիալական խնդիրների կարգավորմանը, և ինչ խնդիրներ կան այդ առումով: Նախարարը ներկայացրել է Կառավարության սոցիալական աջակցության ծրագրերը, այդ թվում՝ բռնի տեղահանվածների կրթության, բնակարանային և այլ իրավունքների իրացմանն ուղղված միջոցառումները՝ նշելով այս ուղղությամբ միջազգային ջանքերի համախմբման անհրաժեշտությունը:

В Германии коснулись вопроса вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха
Находящаяся с официальным визитом в Германии министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян встретилась с парламентским статс-секретарем Федерального министерства экономического сотрудничества и развития Германии (BMZ) Нильсом Аненом, который также является сопредседателем армяно-германской межправительственной комиссии с немецкой стороны.
На встрече был обсужден ряд направлений сотрудничества, в частности
Принятие Закона РА «О профессиональном образовании и обучении» с GIZ в сфере профессионального образования и обучения и в настоящее время работа над подзаконными актами, а также тесное сотрудничество в направлении развития потенциала в области дуального образования, в том числе посредством участия частного сектора.
Был упомянут проект «Академгородок» и сотрудничество с немецкими компаниями в этом контексте, а также возможная дальнейшая поддержка. Немецкая сторона подчеркнула возможное сотрудничество в сфере строительства в направлении развития исследовательских программ.
Немецкую сторону интересовало, как правительство РА реагирует на решение социальных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха и какие проблемы существуют в этом отношении. Министр представил программы социальной поддержки правительства, в том числе меры, направленные на реализацию образовательных, жилищных и других прав вынужденных переселенцев, отметив необходимость консолидации международных усилий в этом направлении.