15 մլն եվրո ԵՄ-ից. կառավարությունը հաստատեց բյուջետային աջակցության համաձայնագիրը
«Պետության և դիմակայունության ամրապնդման պայմանագիր Հայաստանի համար» բյուջետային աջակցության ֆինանսավորման համաձայնագիրը հաստատվեց։ 15 մլն եվրո ընդհանուր արժողությամբ ծրագիրը ֆինանսավորվում է ԵՄ բյուջեից՝ «Հարևանության, զարգացման և միջազգային համագործակցության» գործիքի շրջանակներում. հայկական կողմի համաֆինանսավորում չի նախատեսվում։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է (հատուկ նպատակներ).
1. Սոցիալ-տնտեսական դժվարությունների հաղթահարում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով առաջնահերթ (այդ թվում՝ սննդի) կարիքներ ունեցող փախստականներին աջակցելուն:
2. Միջնաժամկետ սոցիալ-տնտեսական կայունության ապահովում, այդ թվում՝ փախստականների էլեկտրաէներգիայի ծախսերը հոգալու և նրանց կացարաններով ապահովելու միջոցով:
3. Փախստականների երկարաժամկետ սոցիալ-տնտեսական ինտեգրում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով կանանց և խոցելի խմբերին։

15 миллионов евро от ЕС. Правительство утвердило соглашение о бюджетной поддержке
Утверждено соглашение о финансировании бюджетной поддержки «Соглашения об укреплении государства и устойчивости Армении». Программа общей стоимостью 15 миллионов евро финансируется из бюджета ЕС в рамках инструмента «Соседство, развитие и международное сотрудничество». софинансирование с армянской стороны не планируется.
В рамках проекта планируется (специальные задачи):
1. Преодоление социально-экономических трудностей с особым упором на поддержку беженцев с приоритетными потребностями (в том числе в продовольствии).
2. Обеспечение среднесрочной социально-экономической стабильности, в том числе за счет покрытия расходов беженцев на электроэнергию и обеспечения их жильем.
3. Долгосрочная социально-экономическая интеграция беженцев с уделением особого внимания женщинам и уязвимым группам.