ԵՄ-ն 100 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն է տրամադրել Հայաստանին
Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում  մայիսին տեղացած հորդառատ անձրևներով պայմանավորված հեղեղումների հետևանքով առավել շատ վնասներ կրած գյուղերին աջակցելու նպատակով Եվրոպական միությունը հատկացնում է 100 հազար եվրո մարդասիրական օգնություն։
ԵՄ ֆինանսավորումը հատկացվում է օժանդակելու Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը խիստ անհրաժեշտ, այդ թվում՝ դրամական օգնություն և առաջնային անհրաժեշտության պարագաներ ուղարկելու գործում։
Մարդասիրական օգնությունը միտված է օգուտ բերելու ընդհանուր առմամբ 5060 ուղիղ շահառուների, այդ թվում՝  2,500 անհատների, ովքեր կստանան դրամական օգնություն՝ լուծելու իրենց ամենահրատապ կարիքները և 2,760 անհատների, ովքեր կստանան աջակցություն կացարանի տրամադրման, ինչպես նաև ջրի և սանիտարահիգիենիկ պայմանների ապահովման նպատակով: Աջակցությունն ուղղված է այն տնային տնտեսություններին, որոնց տները, ցանքատարածությունները, անասունները և պարենային պաշարներն ավերվել են հեղեղումների հետևանքով։
ֆինանսավորումը տրամադրվում է ի լրումն Կարմիր խաչի և Կարմիր մահիկի ընկերությունների միջազգային ֆեդերացիայի Աղետների արձագանքման Արտակարգ հիմնադրամին ԵՄ կողմից հատկացվող ընդհանուր ներդրման։
2024 թվականի մայիսի 26-ին Հայաստանի ամբողջ տարածքում տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով տեղում  գրանցված տեղումների քանակը հասել է 100 մմ-ի, որի հետևանքով առաջացել է Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերի անսպասելի վարարում՝ վատթարացնելով հեղեղումների հետևանքները Լոռու և Տավուշի մարզերում։
Եվրամիությունը և նրա անդամ երկրները աշխարհում մարդասիրական օգնություն տրամադրող առաջատար դոնորներն են: Օգնության աջակցությունը եվրոպական համերաշխության արտահայտությունն է ամբողջ աշխարհի կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց: Այն նպատակ ունի փրկել կյանքեր, կանխել և մեղմել մարդկային տառապանքը և պաշտպանել բնական աղետներից և տեխնածին ճգնաժամերից տուժած բնակչության ամբողջականությունն ու մարդկային արժանապատվությունը:
Եվրոպական հանձնաժողովի մարդասիրական օգնության և քաղաքացիական պաշտպանության հարցերով գլխավոր վարչության (ECHO) միջոցով Եվրոպական միությունն ամեն տարի օգնում է հակամարտությունների և աղետների միլիոնավոր զոհերի: Ունենալով գլխավոր գրասենյակ Բրյուսելում և դաշտային գրասենյակների գլոբալ ցանց, Եվրոպական միությունը օգնություն է տրամադրում առավել խոցելի մարդկանց՝ հումանիտար կարիքները հոգալու նպատակով։
Եվրոպական միությունը ստորագրել է 8 միլիոն եվրոյի մարդասիրական աջակցության պատվիրակման համաձայնագիրը Կարմիր Խաչի և Կարմիր մահիկի միջազգային ֆեդերացիայի (IFRC) հետ՝ աջակցելու Ֆեդերացիայի աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամին (DREF): Հիմնադրամի միջոցները հիմնականում հատկացվում են՝ արձագանքելու «փոքր մասշտաբի» աղետներին, որոնք չեն առաջացնում պաշտոնական միջազգային բողոքարկում:
Աղետների արձագանքման արտակարգ իրավիճակների հիմնադրամը ստեղծվել է 1979 թվականին և աջակցվում է դոնորների ներդրումներով: Ամեն անգամ, երբ Ազգային Կարմիր Խաչը կամ Կարմիր մահիկի ընկերությունը կարիք ունեն անհապաղ ֆինանսական աջակցության՝ աղետին արձագանքելու համար, այն կարող է միջոցներ խնդրել DREF Հիմնադրամից։ Փոքր մասշտաբի աղետների դեպքում ԿԽՄԿ-ն դրամաշնորհներ է հատկացնում Հիմնադրամից, որոնք այնուհետև կարող են համալրվել դոնորների կողմից: ԿԽՄԿ-ի և ECHO-ի միջև պատվիրակման համաձայնագիրը վերջինիս հնարավորություն է տալիս մինչև 8 միլիոն եվրո ընդհանուր գումարով համալրել DREF հիմնադրամի համաձայնեցված գործողությունների համար (որը համապատասխանում է իր մարդասիրական մանդատի շրջանակներում)։

The EU provided 100,000 euros in humanitarian aid to Armenia
The European Union is allocating 100,000 euros of humanitarian aid to support the villages that suffered the most damage from the floods caused by the heavy rains in Armenia's Lori and Tavush regions in May.
EU funding is being allocated to support the Armenian Red Cross Society in sending much-needed aid, including cash and necessities.
The humanitarian assistance is intended to benefit a total of 5,060 direct beneficiaries, including 2,500 individuals who will receive cash assistance to address their most urgent needs and 2,760 individuals who will receive support for shelter, water, and sanitation. Assistance is aimed at households whose houses, crops, livestock, and food supplies have been destroyed by floods.
The funding is in addition to the overall EU contribution to the International Federation of Red Cross and Red Crescent Societies' Disaster Response Emergency Fund.
On May 26, 2024, heavy rains affected the entire territory of Armenia, and the amount of rainfall recorded on the ground reached 100 mm. The Debed, Aghstev, and Tashir rivers suddenly overflowed, worsening the effects of flooding in the Lori and Tavush regions.
The European Union and its member states are the world's leading humanitarian aid donors. Aid support is an expression of European solidarity with people in need worldwide. It aims to save lives, prevent and alleviate human suffering, and protect the integrity and dignity of populations affected by natural disasters and artificial crises.
Through the European Commission's Directorate-General for Humanitarian Aid and Civil Protection (ECHO), the European Union helps millions of victims of conflicts and disasters every year. With its headquarters in Brussels and a global network of field offices, the European Union provides aid to the most vulnerable people to meet humanitarian needs.
The European Union has signed an €8 million Humanitarian Assistance Delegation Agreement with the International Federation of the Red Cross and Red Crescent (IFRC) to support the Federation's Disaster Response Emergency Fund (DREF). Fund resources are primarily allocated to respond to "small-scale" disasters that do not trigger a formal international appeal.
The Disaster Response Emergency Fund was established in 1979 and is supported by donor contributions. Whenever the National Red Cross or Red Crescent Society needs immediate financial assistance to respond to a disaster, it can request funds from the DREF Fund. For small-scale disasters, the ICRC allocates grants from the Fund, which donors can supplement. The delegation agreement between the ICRC and ECHO enables the latter to contribute up to a total of €8 million for the agreed actions of the DREF Fund (which falls within its humanitarian mandate).