Որպես արտահանման նոր շուկա դիտարկվում է Ամերիկյան մայրցամաքը
Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հունիսի 18-ին ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարության Կոմերցիոն և բիզնես հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Սառա Մորգենթաուին։
Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Գևորգ Պապոյանը նշել է, որ Հայաստանը շատ բարձր է գնահատում Միացյալ Նահանգների ակտիվ աջակցությունը տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման, ինչպես նաև Հայաստանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պահպանման գործում։
Սառա Մորգենթաուն վերահաստատել է ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանի հետ հարաբերություններում նոր տնտեսական հնարավորություններ դիտարկելու և համագործակցության շրջանակի ընդլայնման պատրաստակամությունը, ինչպես նաև իրենց աջակցությունն է հայտնել աղետի հետևանքով վնասված ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցում։
Կողմերը քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ առևտրատնտեսական համագործակցությունը, ՀՀ արտահանման դիվերսիֆիկացմանը և այդ համատեքստում որպես արտահանման նոր շուկա Ամերիկյան մայրցամաքի դիտարկմանը, ինչպես նաև ԱՄՆ ՄԶԳ-ի օգնությամբ արտահանման ռազմավարության մշակմանը, որն այժմ ակտիվ քննարկումների փուլում է։
Անդրադարձ է կատարվել 2024 թվականի աշնանը կայանալիք «Ամերիկյան երկրների մրցունակության փոխանակում» ծրագրի հերթական միջոցառման Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացմանը, ինչը բացառիկ հնարավորություն է ընձեռում ցուցադրելու Հայաստանի տնտեսական ներուժը և խթանելու նոր գործարար կապեր Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաների հետ։
Գևորգ Պապոյանը պատվիրակությանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի հնարավորություններն ու դրա սկզբունքները։

The American continent is being considered as a new export market
On June 18, Minister of Economy Gevorg Papoyan received Sarah Morgenthau, Special Representative of the US State Department for Commercial and Business Affairs.
Deputy Minister Narek Hovakimyan was also present at the meeting.
Gevorg Papoyan noted that Armenia highly appreciates the United States' active support in establishing long-term peace in the region and preserving its sovereignty and territorial integrity.
Sara Morgenthau reaffirmed the willingness of the United States to consider new economic opportunities in relations with Armenia and to expand the scope of cooperation, as well as expressed their support in the restoration of infrastructure damaged by the disaster.
The parties discussed RA-US trade and economic cooperation, the diversification of RA exports, the consideration of the American continent as a new export market, and the development of an export strategy with the help of USAID, which is currently under active discussion.
Reference was made to the regular event of the "Exchange of Competitiveness of American Countries" program in the Republic of Armenia to be held in the fall of 2024. This program provides a unique opportunity to demonstrate Armenia's economic potential and promote new business ties with North and South America.
Gevorg Papoyan presented to the delegation the possibilities and principles of the RA government's "Crossroads of Peace" project.