Չորս ուժեր առաջարկում են ԵՄ-ին անդամակցելու հանրաքվե անցկացնել
«Հանրապետություն», «Հանուն Հանրապետության», «Քրիստոնեաժողովրդավարական» և «Եվրոպական» կուսակցությունները, որ ձևավորել են «Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ», առաջարկում են Հայաստանում առաջիկա 3-4 ամիսներին հանրաքվե անցկացնել՝ Եվրոպական միությանը Հայաստանի լիիրավ անդամակցության հայտ ներկայացնելու հարցով։ Չորս կուսակցությունների ղեկավարներն այսօր հանդիպել են լրագրողների հետ, ներկայացրել իրենց տեսլականը։
«Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն ասել է, որ այդ հանրաքվեի առաջարկը ՌԴ-ի գրպանից դուրս գալու ամենաարդյունավետ մեխանիզմներից մեկն է. «Հայաստանի երրորդ հանրապետության ողջ կենսագրության ընթացքում ապագային միտված որևէ ռեալ ու լուրջ առաջարկ չի եղել, իսկ Եվրոպային ինտեգրվելու մեր առաջարկը միակն է, որ երկարաժամկետ ապագային միտված մղումներ ու համատեքստ ունի»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ խոսքը հարյուրամյակների հեռանկարի մասին է։ Սարգսյանը նաև ասել է, թե իրենք իշխանություններին ոչ թե ուլտիմատում են ներկայացնում, այլ՝ առաջարկ։
«Հանուն Հանրապետության» կուսակցության նախագահ Արման Բաբաջանյանն էլ ասել է, թե աշխարհաքաղաքական այս տուրբուլենտ ժամանակահատվածին պատասխանելու ավելի լավ միջոց, քան հանրաքվեով հանդես գալն է, չկա. «Դա խոսում է մեր քաղաքական հասունության ու խոհեմության մասին»։

The "Republic," "For the Republic," "Christian Democratic," and "European" parties, which formed the "Platform of Democratic Forces," propose to hold a referendum in Armenia in the next 3-4 months on submitting an application for full membership of Armenia in the European Union. Leaders of four parties met with journalists today and presented their vision.
Aram Sargsyan, chairman of the "Republic" party, said that the referendum proposal is one of the most effective mechanisms to get out of Russia's pocket. "During the entire biography of the Third Republic of Armenia, there has not been any real and serious proposal for the future, and our proposal for integration with Europe is the only one that has long-term future-oriented motivations and context," he said, adding that it is about the perspective of hundreds of years. Sargsyan also said they are not presenting a request to the authorities but a proposal.
Arman Babajanyan, the chairman of the "For the Republic" party, said there is no better way to respond to this turbulent geopolitical period than to hold a referendum, "It speaks of our political maturity and prudence."