Հայ-բրիտանական կապերին նվիրված ցուցահանդես՝ Բրիտանիայի ազգային գրադարանում
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ընդունել է Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Ադրիան Չեդվիքին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, Հայաստանում ՄԲ և ՀԻՄԹ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը:
Ողջունելով Ադրիան Չեդվիքին և շնորհավորելով նշանակման առթիվ՝ Ժաննա Անդրեասյանը հույս է հայտնել, որ Բրիտանական խորհրդի հետ համագործակցությունն առավել կխորանա և կզարգանա: Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ և շարունակական աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ համագործակցությունը ներառում է կրթության և մշակույթի ոլորտները:
ԿԳՄՍ նախարարն ընդգծել է նաև Լոնդոնի կրթության համաշխարհային համաժողովին մասնակցության կարևորությունը՝ որպես հարթակ ոլորտում միջազգային փորձին ծանոթանալու և Հայաստանի փորձառությունը ներկայացնելու համատեքստում:
Անդրադառնալով կրթության ոլորտում համագործակցությանը՝ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է Բրիտանական խորհրդի դերը և աջակցությունը Հայաստանում անգլերենի ուսուցման մեթոդաբանության մշակման և ուսուցիչների շարունակական մասնագիտական զարգացման ու վերապատրաստման, բուհերում «Ստեղծագործ միտք» ծրագրի իրականացման հարցերում, ինչպես նաև շնորհակալություն հայտնել «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում ակտիվ ներգրավվածության համար: Մասնավորապես՝ «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրի շրջանակում Հայաստանն ակտիվ համագործակցում է Մեծ Բրիտանիայի բուհերի՝ Լոնդոնի արվեստների համալսարանի և Լոնդոնի համալսարանական քոլեջի կրթության ինստիտուտի հետ:
«Այս համագործակցությունը ևս ձևավորվել է Բրիտանական խորհրդի հետ արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարն ու անդրադարձել նաև մշակույթի ոլորտում համագործակցությանը:
Ժաննա Անդրեասյանը կարևորել է, մասնավորապես, համագործակցությունը ՀՀ մշակույթի պահպանության և զարգացման 2023-2027 թթ․ ռազմավարության մշակման աշխատանքներում: Նախորդ տարի Կառավարության կողմից հաստատված ռազմավարությունը Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ հասանելի է նաև անգլերենով:
«Կարծում եմ՝ այս ոլորտում մեր համագործակցությունը զարգացման մեծ ներուժ ունի: Պատրաստակամ կլինենք քննարկելու նաև մշակույթի ոլորտում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացման նոր հնարավորությունները»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանն ու ներկայացրել Բրիտանական թանգարանի և ազգային գրադարանի հետ արդեն իսկ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Մասնավորապես՝ սեպտեմբերին Հայաստանի պատմության թանգարանում նախատեսված է «Մայր աստվածություն․ Անահիտից Մարիամ» խորագրով համատեղ միջազգային ցուցադրության, իսկ Բրիտանիայի ազգային գրադարանում հաջորդ տարի կկազմակերպվի հայ-բրիտանական կապերին նվիրված ցուցահանդես:
Բրիտանական խորհրդի տարածաշրջանային նորանշանակ տնօրեն Ադրիան Չեդվիքը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել՝ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի գործունեությունը բացառիկ է և օրինակելի, իսկ Հայաստանի հետ շարունակաբար զարգացող համագործակցությունը հատկապես կրթության և մշակույթի ոլորտներում Բրիտանական խորհրդի կարևոր առաջնահերթություններից է:
Հայաստանում ՄԲ և ՀԻՄԹ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերը և Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Ադդէ Հովասափյանը ևս ընդգծել են ՀՀ կառավարության, մասնավորապես, ԿԳՄՍ նախարարության հետ արդյունավետ համագործակցությունն ու այն առավել խորացնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացման ու փորձի փոխանակումների հնարավորություններին՝ արդյունավետ համագործակցության ընդլայնման համատեքստում:

MESCS Minister Zhanna Andreasyan received the newly appointed regional director of the British Council, Adrian Chadwick. Artur Martirosyan, Deputy Minister of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, John Gallagher, Ambassador Extraordinaire and Plenipotentiary of the British Council to Armenia, and Adde Hovasapyan, director of the Armenian branch of the British Council, also attended the meeting.
Welcoming Adrian Chadwick and congratulating him on his appointment, Zhanna Andreasyan expressed hope that the cooperation with the British Council will deepen and develop. The minister thanked them for their effective and continuous work, emphasizing that the collaboration includes education and culture.
The Minister of Education and Culture also emphasized the importance of participation in the World Education Conference in London as a platform to get acquainted with the international experience in the field and in the context of presenting the experience of Armenia.
Referring to cooperation in the field of education, Minister Zhanna Andreasyan emphasized the role and support of the British Council in the development of the methodology of teaching English in Armenia and the continuous professional development and training of teachers in the implementation of the "Creative Mind" program in universities. She thanked me for actively participating in the "Academic City" project framework. : In particular, within the framework of the "Academic City" project, Armenia actively cooperates with British universities, such as the University of Arts London and the Institute of Education of University College London.
"This cooperation was also formed thanks to effective work with the British Council," said the MESCS minister, referring to cooperation in the field of culture.
Zhanna Andreasyan emphasized, in particular, the cooperation in developing the 2023-2027 strategy for preserving and developing RA culture. The strategy approved by the Government last year is also available in English with the support of the British Council.
"I think our cooperation in this field has great development potential. We will also be ready to discuss new opportunities for implementing joint initiatives in the field of culture," said Zhanna Andreasyan, who presented the agreements already reached with the British Museum and the National Library.
The Museum of the History of Armenia will exhibit "Mother Deity: Anahit to Mariam" in September. Next year, the British National Library will organize an exhibition dedicated to Armenian-British relations.
The newly appointed regional director of the British Council, Adrian Chadwick, thanked for the reception and noted that the activity of the British Council's Armenian office is exceptional and exemplary. Continuously developing cooperation with Armenia, especially in the fields of education and culture, is one of the British Council's important priorities.
John Gallagher, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the British Council and the British Council in Armenia, Adde Hovasapyan, the director of the Armenian branch of the British Council, also emphasized the practical cooperation with the Armenian Government, in particular, the Ministry of Education and Culture, and expressed their willingness to deepen it further.
During the meeting, the parties also discussed the possibilities of implementing joint projects and exchanging experience in various fields to expand effective cooperation.