ԵՄ-ն կաջակցի Հայաստանում կրթահամալիրների կառուցման և լաբորատորիաների ստեղծման համար
ՀՀ և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև կնքվել է «Հայաստանում ԵՄ աջակցությունը կրթությանը» ֆինանսավորման համաձայնագիրը, որով Եվրոպական միությունը Հայաստանին կտրամադրի դրամաշնորհային հիմունքներով բյուջետային աջակցություն: 2023թ. սեպտեմբերի 12-ին ուժի մեջ մտած համաձայնագիրն ուղղված է Հայաստանի կրթական համակարգի մրցունակության բարձրացմանը՝ 2021-2026 թթ. Կառավարության ծրագրով սահմանված կրթական բարեփոխումներին, մասնավորապես՝ ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրին և դրանից բխող գործողությունների ծրագրի իրագործմանը: Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից 2023թ. դեկտեմբերին ՀՀ կառավարությանն է փոխանցվել 5 մլն եվրո, իսկ  2024 թ. մայիսին՝ 1.5 մլն եվրո:
«Հայաստանում ԵՄ աջակցությունը կրթությանը» համաձայնագրով նախատեսվում է ՀՀ Արարատի, Կոտայքի ու Գեղարքունիքի մարզերի բոլոր 330 դպրոցներում վերանորոգված և կահավորված ԲՏՃՄ լաբորատորիաների ստեղծում, ինչպես նաև ուսուցիչների վերապատրաստում՝ ժամանակակից մեթոդաբանությամբ։
Նախատեսվում է նաև Սյունիքի մարզում 13 կրթահամալիրների կառուցում, որոնցից 7-ը՝  Կապանում, իսկ 6-ը՝ Գորիսում։ Սյունիքի մարզի 13 դպրոց-կրթահամալիրների նախագծանախահաշվային փաստաթղթերը հաստատված են, որոշ դպրոցների   շինանրարական աշխատանքներն արդեն մեկնարկել են։
Դպրոցների կառուցման, վերանորոգման, լաբորատորիաների ստեղծման բաղադրիչից բացի՝ ծրագիրը ներառում է աշակերտների ուսումնառության արդյունքների գնահատման ազգային համակարգի բարելավման ուղղությամբ աջակցություն։
Լրացուցիչ տեխնիկական աջակցություն է տրվելու ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ ապահովելու բոլոր մակարդակներում ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի արդյունավետ իրականացումը:

The EU will support the construction of educational complexes and laboratories in Armenia
The financing agreement "EU support for education in Armenia" was signed between Armenia and the European Commission, by which the European Union will provide budgetary support to Armenia on a grant basis. 2023 The agreement, which came into force on September 12, is aimed at increasing the competitiveness of Armenia's educational system in 2021-2026. To the educational reforms defined by the government program, in particular, to the implementation of the state plan for the development of RA education up to 2030 and the resulting action plan. by the European Commission in 2023, 5 million euros were transferred to the RA government in December, and in 2024 in May: 1.5 million euros.
The "EU support for education in Armenia" agreement envisages the creation of renovated and equipped ICT laboratories in all 330 schools of Ararat, Kotayk, and Gegharkunik marzes of RA and the training of teachers using modern methodology.
It is also planned to build 13 educational complexes in the Syunik region, 7 in Kapan, and 6 in Goris. The design budget documents for these complexes have been approved, and the construction of some schools has already started.
In addition to building, renovating, and creating laboratories, the program supports improving the national system for evaluating student learning outcomes.
Additional technical assistance will be provided to the Ministry of Education and Culture to ensure the effective implementation of the state development plan of RA education until 2030 at all levels.