ՆԳ նախարարն արագ արձագանքման համար շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ին
Հունիսի 6-ին Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի նորանշանակ մշտական համակարգող և անվտանգության հարցերով պատասխանատու Ֆղանսուազ Ժակոբին։ ՆԳ նախարարը նշանակման կապակցությամբ շնորհավորելով հյուրին՝ հույս է հայտնել, որ նրա նշանակումը նոր խթան կհանդիսանա ՄԱԿ-ի հետ բազմաթիվ համատեղ ծրագրերի իրականացման համար։
Վահե Ղազարյանն անդրադառնալով ՄԱԿ-ի հայաստանյան թիմի գրեթե բոլոր գործակալությունների հետ ձևավորված արդյունավետ համագործակցությանը՝ ՆԳ նախարարությունում իրականացվող բարեփոխումների փուլում առանձնացրել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի անմիջական ներգրավմամբ իրականացված «Հաշվետու հաստատություններ և մարդու իրավունքների պաշտպանություն Հայաստանում» ծրագիրը, ինչպես նաև աղետների ռիսկերի կառավարման ուղղությամբ սերտ փոխգործակցությունը։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ Ֆղանսուազ Ժակոբը ներկայացրել է Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումների հետևանքների ճշգրիտ գնահատման և դրանց վերացման ուղղությամբ ՆԳ նախարարության հայտի հիման վրա իրականացվող աշխատանքները։
Ֆղանսուազ Ժակոբը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու արդյունավետ համագործակցությունը նաև աղետների ռիսկի կառավարման, ոստիկանության բարեփոխումների և միգրացիայի ոլորտներում։ Վահե Ղազարյանը շնորհակալություն է հայտնել ՄԱԿ-ին արագ արձագանքման համար, ինչը կօգնի ավելի ճշգրիտ գնահատել հեղեղումների հետևանքները և աշխատանքներ սկսել դրանց վերացման ուղղությամբ։
Հանդիպմանը ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է ՆԳ նախարարության ձևավորման և Ոստիկանության բարեփոխումների գործընթացի վերաբերյալ մանրամասներ։ Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել աղետի գոտում ՄԱԿ-ի մասնագիտական խմբի աջակցության համար` նշելով, որ ամենօրյա ռեժիմով աշխատանքները շարունակվում են:
Նա նաև անդրադարձել է ՄԱԿ-ի տարբեր գրասենյակների համագործակցությամբ ծրագրերի իրականացման աշխատանքներին` մատնանշելով նոր ուղղություններ: Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանն անդրադարձել է ՄԱԿ-ի գրասենյակների հետ արդյունավետ համագործակցությանը և նախանշել փոխգործակցությունն ընդլայնելու հետագա ուղղությունները։
Քննարկվել են նաև ծառայություններում թվայնացման գործընթացներին, անձնակազմի շարունակական վերապատրաստումներին, Ոստիկանությունում կանանց ներգրավվածության բարձրացման, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։

The Minister of Internal Affairs thanked the United Nations for the quick response
On June 6, Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the newly appointed permanent coordinator of the United Nations, who was responsible for security affairs in Armenia, Françoise Jacob. Congratulating the guest on his appointment, the Minister of Internal Affairs expressed hope that his appointment will be a new impetus for the implementation of many joint programs with the United Nations.
Referring to the practical cooperation formed with almost all agencies of the UN Armenian team, Vahe Ghazaryan singled out the "Accountable Institutions and Human Rights Protection in Armenia" program implemented with the direct involvement of the United Nations Development Program, as well as the close cooperation in disaster risk management during the reforms implemented in the Ministry of Internal Affairs.
Expressing gratitude for the warm reception and good wishes, Françoise Jacob presented the work based on the Ministry of Internal Affairs' request to assess the consequences of floods in the Lori and Tavush regions and their elimination.
Francoise Jacob expressed willingness to continue effective cooperation in disaster risk management, police reform, and migration. Vahe Ghazaryan thanked the UN for its quick response, which will help to assess the consequences of floods more accurately and start work on their elimination.
At the meeting, Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented details on the formation of the Ministry of Internal Affairs and the process of Police reforms. Arpine Sargsyan expressed gratitude for the support of the UN professional group in the disaster zone, noting that the work continues daily.
He also discussed implementing programs that cooperated with various UN offices and pointed out new directions. Armen Ghazaryan, head of the Migration and Citizenship Service, also referred to effective cooperation with UN offices and outlined future directions for expanding that cooperation.
Digitalization processes in the services, continuous staff training, increasing women's involvement in the police, and other issues of mutual interest were also discussed.