Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Նախարարների խորհրդի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Իտալիայի Հանրապետության Նախարարների խորհրդի նախագահ Ջորջա Մելոնիին՝ ազգային տոնի առթիվ: Ուղերձում նշված է.
«Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին ազգային տոնի՝ Հանրապետության օրվա առթիվ։
Պատմական սերտ առնչությունների և ընդհանուր արժեհամակարգի վրա հիմնված Հայաստանի և Իտալիայի միջև հարաբերությունները զարգանում են գործընկերության և փոխադարձ վստահության ոգով, առանձնանում բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությամբ, տարեցտարի աճող երկկողմ տնտեսական ակտիվությամբ, մշակութային ու գիտակրթական փոխգործակցության վերելքով։
Կարևորում ենք Իտալիայի հետ փոխգործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ հարթակներում, ներառյալ՝ Հայաստան-ԵՄ գործընկերության շրջանակներում:
Հայաստանը մշտապես առանձնահատուկ նշանակություն է հաղորդել մեր բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդմանն ու դրանք նոր նախաձեռնություններով և ծրագրերով համալրմանը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք առաջ մղել մեր համագործակցությունը բոլոր ոլորտներում:
Լիահույս եմ, որ տեսանելի ապագայում առիթ կունենանք հանդիպելու և քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը, նախանշելու երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարները:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Իտալիայի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարեկեցություն»։

Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Совета министров Италии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание председателю Совета министров Итальянской Республики Джордже Мелони по случаю национального праздника. В сообщении говорится:
«От имени правительства Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю Вас и дружественный народ Италии по случаю национального праздника – Дня Республики.
Отношения между Арменией и Италией, основанные на тесных исторических связях и общей системе ценностей, развиваются в духе партнерства и взаимного доверия, характеризуются высоким политическим диалогом, ростом двусторонней экономической активности, подъемом культурного и научного сотрудничества. образовательного взаимодействия.
Мы подчеркиваем сотрудничество с Италией как на двусторонней, так и на многосторонней платформе, в том числе в рамках партнерства Армения-ЕС.
Армения всегда придавала особое значение укреплению наших дружественных отношений, дополнению их новыми инициативами и программами. Уверен, что совместными усилиями мы сможем продвинуть наше сотрудничество во всех сферах.
Искренне надеюсь, что в обозримом будущем у нас будет возможность встретиться и обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес, наметить новые перспективы двустороннего сотрудничества.