Երևանում տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների խորհրդակցություն
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների տրանսպորտի ոլորտի լիազոր մարմինների ղեկավարների խորհրդի 7-րդ խորհրդակցությունը։ Ներկա էին Ղազախստանի տրանսպորտի փոխնախարար Մակսատ Կալիակպարովը, Ղրղզստանի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Բարիև Իրիսբեկը։
Ռուսաստանի և Բելառուսի տրանսպորտի փոխնախարարներ Դմիտրի Զվերևն ու Վալերի Վարենիչը խորհրդակցությանը մասնակցել են տեսակապի միջոցով։ Աշխատանքային ձևաչափով քննարկվել են նախորդ խորհրդակցության ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին վերաբերող հարցեր։
Խորհրդակցության ժամանակ համաձայնեցվել են օրակարգում ընդգրկված մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ տրանսպորտային քաղաքականության հիմնական ուղղությունների և փուլերի միջոցառումների ծրագրի («ճանապարհային քարտեզների»), ավտոմոբիլային բեռնափոխադրումների ծրագրերի իրականացման, ԵԱՏՄ անդամ երկրների տրանսպորտի ոլորտում թվային տեխնոլոգիաների ներդրման, ԵԱՏՄ արտաքին սահմանին ավտոմոբիլային վերահսկողության տեղեկատվական ապահովման վերաբերյալ։

В Ереване прошла встреча государств-членов ЕАЭС
Под руководством заместителя министра территориального управления и инфраструктуры РА Армена Симоняна в Ереване состоялось 7-е заседание Совета руководителей уполномоченных органов транспортной сферы государств-членов Евразийского экономического союза. Присутствовали заместитель министра транспорта Казахстана Максат Калиакпаров, заместитель министра транспорта и инфраструктуры Кыргызстана Барыев Ирисбек.
Во встрече по видеосвязи приняли участие заместители министров транспорта России и Беларуси Дмитрий Зверев и Валерий Варенич. Вопросы, связанные с реализацией договоренностей, достигнутых в ходе предыдущих консультаций, были обсуждены в рабочем формате.
В ходе консультации был согласован ряд вопросов, включенных в повестку дня, в частности, программа мер по основным направлениям и этапам транспортной политики («дорожные карты»), реализация программ грузовых автомобильных перевозок, внедрение цифровых технологий в сфере транспорта государств-членов ЕАЭС, информационного обеспечения автомобильного контроля на внешней границе ЕАЭС.