«Աղետի մասշտաբները հսկայական են, բոլոր գերատեսչությունների ներգրավվածության կարիքը կա». հայտարարել է ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը՝ մանրամասներ հայտնելով մայիսի 25-ին Լոռու և Տավուշի մարզերում տեղի ունեցած ջրհեղեղից։
Ըստ նրա՝ պետք է աջակցող, խրախուսող, արտոնություններ տրամադրող ծրագրեր մշակել, քանի որ բիզնես գործունեություն իրականացնող շատ մարդիկ են տուժել. «Պետք է հասկանալ՝ փոխհատուցման հարցերը ինչպես իրականացնել, ինչ մեթոդներով»։
Անդրադառնալով տարհանված բնակիչներին՝ նա ասել է, թե 443 բնակչից միայն 44-ն է հյուրանոցում, մյուսները նախընտրել են ծանոթների ու բարեկամների մոտ մնալ. «Բոլորի հետ կապ կա, մատակարարումներ արվում են, օրվա ընթացքում այդ մարդիկ վերադառնում են իրենց ջրալցված տարածքներ, փրկարարների, համայնքապետարանների ու մարզպետարանների աշխատողների հետ իրենք էլ են փորձում մաքրման աշխատանքներ անել»։
Վարչապետ Փաշինյանն էլ տեղեկացրել է, որ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը Մոսկվայում հանդիպումներ է ունեցել «Ռուսական երկաթուղիների» ներկայացուցիչների հետ, քննարկել Հայաստանում ջրհեղեղից վնասված երկաթուղու վերականգնման հարցը․
«Ռուսաստանցի գործընկերները հավաստիացրել են, որ հնարավոր ամենասեղմ ժամկետում երկաթուղին կվերականգնվի, որը, կարծում եմ, շատ կարևոր է»։
Սանոսյանն էլ հավելել է, որ Այրում կայարան–Ալավերդի հատվածի վերականգնումը մեծ ժամանակ կպահանջի. «Բեռները կտեղափոխենք մինչև Այրում կայարան, այնտեղ՝ հարակից հատվածում, կա կամուրջ, որը նախկինում պահածոների գործարանի մատակարարման համար է եղել և երկար ժամանակ չէր աշխատում, հիմա այդ երկաթուղային կամուրջը վերափոխում, դարձնում ենք կամուրջ, որի վրայով բեռնատարները կանցնեն․ առաջիկա 2-3 օրը կավարտենք»։

«Масштаб катастрофы огромен». Саносян (ВИДЕО)
«Масштаб катастрофы огромен, необходимо участие всех ведомств». Об этом сообщил министр ТУИ Гнел Саносян, представив подробную информацию о наводнении, произошедшем 25 мая в Лорийской и Тавушской областях.
По его словам, необходимо разработать программы поддержки, поощрения и предоставления льгот, поскольку пострадали многие люди, осуществляющие предпринимательскую деятельность. «Необходимо понять, как и какими методами реализовать вопросы компенсации».
Касаясь эвакуированных жителей, он сообщил, что из 443 жителей только 44 находятся в гостинице, остальные предпочли остановиться у своих друзей и родственников. "Со всеми есть контакт, осуществляются поставки, в течение дня эти люди возвращаются в свои затопленные районы, вместе со спасателями, работниками горадминистраций и облгосадминистраций пытаются их зачистить".
Премьер-министр Пашинян также сообщил, что вице-премьер Мгер Григорян встретился с представителями "Российских железных дорог" в Москве и обсудил вопрос восстановления поврежденной наводнением железной дороги в Армении.
"Российские партнеры заверили, что железная дорога будет восстановлена ​​в кратчайшие сроки, что я считаю очень важным".
Саносян добавил, что восстановление участка станции Айрум-Алаверди займет много времени. «Мы перевозим грузы на станцию ​​Айрум, там, на прилегающей территории, есть мост, который раньше снабжал консервный завод и давно не работал. Сейчас мы преобразовываем этот железнодорожный мост, превращая его в. мост, по которому будут проезжать грузовые автомобили, в ближайшие 2-3 дня он будет готов».