«Գումարները ծախսվում են ծխախոտի ու բենզինի վրա». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում անդրադարձել է թոշակառուների համար անկանխիկ առևտրի հետվճարի ծրագրին։
Նա մանրամասներ է հայտնել, թե ինչի վրա են թոշակառուները ծախսում գումարը. «Զարմանքով արձանագրեցի, որ գումարները ծախսվում են, առաջինը, ծխախոտի, երկրորդը՝ բենզինի վրա։ Սա առնվազն մտածելու տեղիք պետք է տա, թե ինչն է սրա պատճառը»։
Նրա խոսքով՝ անկանխիկ առևտրի դեպքում հետվճարի ծրագիրը պետք է զարգացնել․ այդ ուղղությամբ կառավարությունում քննարկումներ են արվում. «Բայց, մյուս կողմից, բովանդակային փոփոխություն պետք է անենք, որպեսզի չստացվի, որ մենք մեր սիրելի թոշակառուներին կամ նրանց սիրելի թոռնիկներին մղում ենք ավելի շատ ծխելուն»։

Премьер-министр РА Никол Пашинян коснулся в Национальном Собрании программы кэшбека с безналичных покупок для пенсионеров.
Он подробно рассказал, на что тратят деньги пенсионеры . «Я с удивлением отметил, что деньги тратятся, во-первых, на сигареты, во-вторых, на бензин. Это должно как минимум дать повод задуматься о том, в чем причина этого».
По его словам, в случае безналичной торговли должна быть разработана программа возврата средств. В правительстве ведутся дискуссии в этом направлении. «Но, с другой стороны, нам нужно внести существенные изменения, чтобы не получилось так, что мы подталкиваем наших любимых пенсионеров или их любимых внуков больше курить».