Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հանրապետության տոնի առիթով
Այսօր նշում ենք Հանրապետության տոնը, որը մեր պետական տոնացույցի կարևորագույն օրերից է: Այն նախ խորհրդանշում է հայոց պետականության վերականգնումը, որ շուրջ 400 տարվա ընդմիջումից հետո, 1918 թվականի մայիսի 28-ին՝ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի, Ղարաքիլիսայի ճակատամարտերից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի առաջին Հանրապետության հիմնադրմամբ:
Այս օրը խորհրդանշում է նաև ժողովրդական իշխանության հաստատումը Հայաստանում, որովհետև 1918 թվականի մայիսի 28-ին ունեցանք մի պետական կարգ, որտեղ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունը ձևավորվում է ժողովրդի ընտրությամբ, որտեղ ժողովուրդն է իշխանության աղբյուրը և կրողը, պետության հիմնադիրը և ինքնիշխանը: Սա է հանրապետության գաղափարաբանությունը, որ 1918 թվականին մեր իրականության մեջ հաստատվեց առաջին անգամ: Ժողովրդի՝ որպես իշխանության բարձրագույն կրողի հաստատումը շրջադարձային կետ է մեր պատմության համար, և խորքային այս հայեցակարգը սեփական ձեռքերով սեփական ազատությունը, անվտանգությունը, բարեկեցությունը կառուցելու հնարավորության մասին է:
Հանրապետությունն այն մասին է, որ ժողովուրդը սեփական ճակատագիրը տնօրինելու, ինքն իր ապրելու կանոնները սահմանելու և դա անելու ինքնիշխանությունը սերնդեսերունդ փոխանցելու հայտ է ներկայացնում:
Սա չափազանց հավակնոտ և պատասխանատու առաքելություն է, որը հնարավոր չէ իրականացնել, եթե պետության հիմնադրմամբ նրա հարատևությունն ապահովելուն ուղղված մտածողության նոր բանաձևեր չեն ձևավորվում:
Առաջին Հանրապետությունը չունեցավ այսպիսի հայեցակարգային խնդիրներ լուծելու ո՛չ ժամանակ, ո՛չ հնարավորություն: Այսօր մենք ունենք այդ ժամանակը և հնարավորությունը:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Հայաստանի Հանրապետությունը կանգուն մնաց հենց մտածողության նոր ձևերի ուրվագծման շնորհիվ, որոնք մեզ հնարավորություն տվեցին նորովի ընկալել իրականությունը և իրականության վրա ազդելու մեր հնարավորությունները:
Մտածողության այդ նոր ձևերն ու դիտանկյուններն ակնհայտ են դարձնում, որ անընդհատ փոփոխվող աշխարհում անընդհատ փոփոխվելու ու զարգանալու, մարտահրավերներին և նպատակներին հարմարեցված որոշումներ կայացնելու կարողությունն է պետության հարատևության ապահովման բանաձևը, կենսունակ լինելու գրավականը:
Մեր կառավարությունը հենց այս մեթոդով է առաջնորդում Հայաստանի Հանրապետությունը, այն ըմբռնմամբ, որ կենսունակ լինել նշանակում է ի վիճակի լինել պահպանել և զարգացնել պետականությունը, ինքնությունը, արժեքները, ի վիճակի լինել կառուցել ազատություն, անվտանգություն, բարեկեցություն:
Իրական Հայաստանի ռազմավարությունը հենց սրա մասին է: Բայց նաև նրա մասին է, որ ազատությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է արդարություն, անվտանգությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է խաղաղություն, բարեկեցությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է երջանկություն, կենսունակությունը բավարար չէ՝ հարկավոր է կենսախնդություն:
Զգուշավոր, դժվար, բայց ընթանում ենք հենց ա՛յս ճանապարհով: Շատերի կարծիքով դանդաղ ենք ընթանում: Իրականում և ողջամտորեն արագը դանդաղն է, բայց առանց ընդհատումների: Մենք ընթանում ենք առանց ընդհատումների և հորիզոնում տեսնում ենք բաղձալի նպատակը:

Prime Minister Pashinyan's congratulatory message on the occasion of Republic Day
Today we celebrate the Republic Day, which is one of the most important days of our state calendar. First, it symbolizes the restoration of Armenian statehood, which took place after a 400-year break, on May 28, 1918, after the battles of Sardarapat, Bash-Aparan, and Gharakilisa, with the establishment of the first Republic of Armenia.
This day also symbolizes the establishment of people's power in Armenia because, on May 28, 1918, we had a state system where the power forms the legislative and executive power's choice, where the people are the source and bearer of power, the founder and sovereign of the state. This is the ideology of the republic, which was established in our reality for the first time in 1918. The establishment of the people as the supreme bearer of power is a turning point for our history, and this profound concept is about the possibility of building one's own freedom, security, well-being with one's own hands.
A republic is about a people making a bid to control their destiny, to set their own rules for living, and to pass on the sovereignty to do so from generation to generation.
This is an extremely ambitious and responsible mission, This cannot be accomplished if new thinking formulas aimed at ensuring its perpetuity are not formed with the state's founding.
The First Republic had neither the time nor the opportunity to solve such conceptual problems. Today we have that time and opportunity.
After the 44-day war of 2020, the Republic of Armenia remained standing precisely because of the outline of new ways of thinking, which enabled us to perceive reality anew and our possibilities to influence reality.
These new ways of thinking and viewpoints make it obvious that the ability to constantly change and develop in a constantly changing world, to make decisions adapted to challenges and goals, is the formula for ensuring the permanence of the state, the key to being viable.
Our government leads the Republic of Armenia with this method, with the understanding that to be viable means to be able to preserve and develop statehood, identity, values, to be able to build freedom, security, and well-being.
The real strategy of Armenia is about this. But it is also about the fact that freedom is not enough, justice is needed, security is not enough, peace is needed, prosperity is not enough, happiness is needed, vitality is not enough, life is needed.
Cautious, difficult, but we are going exactly this way. Many people think we are moving slowly. Actually and reasonably fast is slow but without interruptions. We are moving forward without interruption and we see the desired goal on the horizon.