Վարչապետն ընդունել է Ֆրանսիայի Օ-դը-Սեն շրջանային խորհրդի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Օ-դը-Սեն շրջանային խորհրդի նախագահ Ժորժ Սիֆրեդիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը և կարևորել Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև ապակենտրոնացված սերտ համագործակցությունը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ այդ համագործակցությունը ևս մեկ անգամ ընդգծում է մեր երկրի առանձնահատուկ հարաբերությունները Ֆրանսիայի հետ: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է այդ համագործակցության նկատմամբ առկա երկկողմ հետաքրքրությունը: Միաժամանակ, վարչապետը բարձր է գնահատել նախագահ Էմանուել Մակրոնի և, ընդհանրապես, Ֆրանսիայի վերաբերմունքը Հայաստանի նկատմամբ: «Ֆրանսիան մեր առաջնային գործընկերներից է, և ակտիվ համագործակցությունը խորացնելու ահռելի ներուժ ունենք»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ժորժ Սիֆրեդին նախ իր զորակցությունն է հայտնել Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և հավելել, որ Ֆրանսիայի Օ-դը-Սենի շրջանը գործընկերային հարաբերություններ ունենալով Տավուշի մարզի հետ՝ պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն տրամադրել վերջինիս: Օ-դը-Սեն շրջանային խորհրդի նախագահը կարևորել է Տավուշի մարզի հետ գյուղատնտեսության, ագրոտուրիզմի, շրջակա միջավայրի և այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացումը:
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Տավուշի մարզին աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամության համար և, հատկապես, կարևորել ենթակառուցվածքները վերականգնելու ուղղությամբ փոխգործակցությունը:

Премьер-министр принял делегацию во главе с президентом французского регионального совета О-де-Сен
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию, возглавляемую председателем регионального совета Франции Жоржем Сиффреди.
Премьер-министр приветствовал визит делегации и подчеркнул тесное децентрализованное сотрудничество между Арменией и Францией. По словам Никола Пашиняна, это сотрудничество еще раз подчеркивает особые отношения нашей страны с Францией. Глава правительства подчеркнул существующую двустороннюю заинтересованность в этом сотрудничестве. В то же время премьер-министр высоко оценил отношение президента Эммануэля Макрона и в целом Франции к Армении. "Франция является одним из наших основных партнеров, и у нас есть огромный потенциал для углубления активного сотрудничества", - подчеркнул Никол Пашинян.
Жорж Сифреди сначала выразил поддержку ситуации, вызванной наводнениями в Лорийской и Тавушской областях, и добавил, что французский регион О-де-Сен, имеющий партнерские отношения с Тавушской областью, готов оказать последней необходимую поддержку. Председатель регионального совета О-де-Сен подчеркнул развитие сотрудничества с Тавушской областью в сельском хозяйстве, агротуризме, экологии и других областях.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил за готовность оказать поддержку Тавушской области, в частности, подчеркнул важность сотрудничества в направлении восстановления инфраструктуры.