Փաշինյանը մասնակցել է «Երեմյան Փրոջեքթսի» կաթնամթերքի ժամանակակից գործարանի բացմանը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում ներկա է գտնվել «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության կաթնամթերքի արտադրության ժամանակակից գործարանի բացմանը:
Վարչապետը «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանի ուղեկցությամբ շրջել է գործարանում, ծանոթացել ստեղծված պայմաններին և արտադրական հզորություններին: Պատասխանատուների ներկայացմամբ, գործարանի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են ՀՀ կառավարության, Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԱԶԲ) և «Երեմյան ֆարմի» միջև համագործակցության հուշագրի ստորագրմամբ՝ ներդրումային խոշոր նախագծի շրջանակում: Ընդգծվել է, որ հուշագրով ամրագրված համագործակցության նպատակն է՝ ապահովել Հայաստանի Հանրապետության պարենային անվտանգությունն ու կայուն տնտեսական զարգացումն ագրոարդյունաբերության ոլորտում։
Ներկայացվել է, որ գործարանը ներառում է 2 հեկտար արտադրական տարածք՝ 2500 քմ պահեստային հատված, 1000 քմ սառնարանային տնտեսություն, 6000 քմ կաթի արտադրության գործարան, լաբորատորիաներ և R&D կենտրոն, օրական 150 հզ. լիտր կաթի մշակման ներուժ: Գործարանը հնարավորություն է տալու բազմապատկելու արտադրական հզորությունը՝ ներկայանալ նոր արտադրատեսակներով և դրանք արտահանել միջազգային շուկաներ:
Վարչապետը շնորհավորել է գործարանի բացման առթիվ և նշել, որ միշտ խոսվում է մեր երկրում ստանդարտների ներդրման անհրաժեշտության մասին, և այս ներդրումը ստանդարտի ներդրման օրինակ է, որովհետև այն փոխում է ընկալումն արտադրական ստանդարտների մասին: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ստանդարտ սահմանել՝ նշանակում է թանկացնել ապրանքը, բայց թանկացնել ապրանքը, նշանակում է բարձրացնել դրա որակը և համոզմունք ունենալ, որ այն, ինչի վրա գրված է կաթնամթերք՝ այն իսկապես կաթնամթերք է: «Սննդի անվտանգությունը մի խնդիր է, որի հետ մենք բախվում ենք, և շատ հաճախ պատահում է, որ չենք արձանագրում պատճառահետևանքային կապը սննդի անվտանգության ոլորտում եղած խնդիրների և առողջապահության ոլորտում եղած խնդիրների ծավալի միջև, բայց այդ կապը կա, և այդ կապն ակնհայտ է»,- ասել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ գործարանի կառուցման գաղափարը «Երեմյան Փրոջեքթս» ընկերության մոտ առաջացել է կորոնավիրուսի համավարակի ճգնաժամի ժամանակ և ընդգծել, որ փոփոխվող աշխարհում կարևոր է կարողանալ ադապտացվել այն փոփոխություններին, որոնք, ըստ էության, կախված չեն մարդու կամքից և կենսունակ մոտեցումն է ադապտացվել պրոցեսին և ադապտացվել ոչ թե գոյատևելու տրամաբանությամբ, այլ օգտագործել առկա դինամիկան՝ զարգացման նոր մակարդակի հասնելու համար: Վարչապետը նաև նշել է, որ խոսքը կոնկրետ ընկերության մասին է, բայց դա այն ռազմավարությունն է, որ կառավարությունը որդեգրել է և կարևոր է, որ այն դրսևորումներ ունենա ոչ միայն քաղաքական մակարդակում, այլև տնտեսական և այլ մակարդակներում:

Премьер-министр Никол Пашинян присутствовал на открытии современного завода по производству молочных продуктов компании "Еремян Проджектс" в Ереване.
Премьер-министр в сопровождении генерального директора компании «Еремян Проджектс» Давида Еремяна осмотрел завод, ознакомился с созданными условиями и производственными мощностями. Работы по строительству завода начались с подписания меморандума о сотрудничестве между правительством РА, Евразийским банком развития (ЕАБР) и "Фермой Еремян" в рамках крупного инвестиционного проекта. Было подчеркнуто, что целью предусмотренного меморандумом сотрудничества является обеспечение продовольственной безопасности и устойчивого экономического развития Республики Армения в сфере агропромышленного комплекса.
Завод включает в себя 2 га производственных площадей: 2500 квадратных метров складских площадей, 1000 квадратных метров холодильных складов, 6000 квадратных метров цеха по производству молока, лаборатории и научно-исследовательский центр с потенциалом переработки молока 150 тысяч литров в день. Завод даст возможность увеличить производственные мощности, представить новую продукцию и экспортировать ее на международные рынки.
Премьер-министр поздравил с открытием завода и отметил, что в нашей стране всегда говорят о необходимости внедрения стандартов, и это введение является примером внедрения стандарта, потому что оно меняет восприятие стандартов производства. По мнению Никола Пашиняна, установить стандарт – значит повысить цену продукта, а повысить цену продукта – значит повысить его качество и иметь веру в то, что то, что написано о молочном продукте, действительно является молочным продуктом. «Безопасность пищевых продуктов — это проблема, с которой мы имеем дело, и очень часто мы не видим причинно-следственной связи между проблемами безопасности пищевых продуктов и масштабами проблем со здоровьем, но связь есть, и связь очевидна», — сказал премьер-министр. .
Никол Пашинян добавил, что идея строительства завода у компании "Еремян Проджектс" возникла во время кризиса, вызванного пандемией коронавируса, и подчеркнул, что в меняющемся мире важно уметь адаптироваться к изменениям, которые, по сути, не зависят от человеческой воли, а жизнеспособный подход адаптируется к этому процессу и адаптируется не с логикой выживания, а с использованием существующей динамики для достижения нового уровня развития. Премьер-министр также отметил, что речь идет о конкретной компании, но это стратегия, принятая правительством, и важно, чтобы она имела проявления не только на политическом уровне, но и на экономическом и других уровнях.