ԱՄՆ-ի հետ կմեկնարկի նոր ծրագիր՝ միտված մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանը
Մայիսի 21-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Բրենդոն Յոդերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր է գնահատել ձևավորված երկկողմ սերտ համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ դեսպանատանը՝ ՆԳ նախարարությունում ընթացող բարեփոխումների մեկնարկից ի վեր մշտական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Վահե Ղազարյանը կարևոր նախաձեռնություններից առանձնացրել է Հայաստանի միանալը Սինթետիկ թմրամիջոցների սպառնալիքներին ուղղված համաշխարհային կոալիցիային և հույս հայտնել, որ դա կխթանի թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանն ու ընդլայնմանը։
Համագործակցության օրակարգի ուղղություններից նախարարը կարևորել է նաև Պարեկային և Ջրային պարեկային ծառայությունների ստեղծումը, հանցավորության դեմ պայքարը, այդ թվում՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցավորության դեմ պայքարը։
ՆԳ նախարարը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներում՝ Փրկարար ծառայությանը ցուցաբերված նյութատեխնիկական աջակցության, ինչպես նաև աշխատակիցների վերապատրաստման դասընթացների համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բրենդոն Յոդերը կարևորել է արդյունավետ փոխգործակցությունը, նշել, որ ոլորտային բարեփոխումների շրջանակում ձեռքբերումները բացառիկ են։ ԱՄՆ կառավարության անունից նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու ակտիվ համագործակցությունն ու ընդլայնել օրակարգը։
Հանդիպմանը ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է նախարարության բարեփոխումներն ու կատարված աշխատանքը, նշել նախատեսվող աշխատանքների մասին, որոնք ներառում են ինչպես ոստիկանական, այնպես էլ փրկարարական ոլորտը։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և նախանշել հետագա անելիքները։ Մասնավորապես, առաջիկայում ԱՄՆ-ի հետ կմեկնարկի նոր ծրագիր, որը միտված է մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանը, դիտարկվում է նաև կրթության ոլորտում առանձին ծրագրի հնարավորությունը։
ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի ղեկավար Ալեքսիս Հավթվանիին, որն ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում։
Պարեկային ծառայության ներդրմանը ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև ՆԳ նախարարության հետ սերտ համագործակցության համար Ալեքսիս Հավթվանին պարգևատրվել է «Համագործակցության համար» մեդալով։

A new program aimed at effective management of human resources will be launched with the US
On May 21, RA Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan received the delegation led by US Deputy Secretary of State Brandon Yoder.
The minister welcomed the guests, appreciated the close bilateral cooperation, and thanked the US Embassy for providing constant support since the reforms in the Ministry of Internal Affairs began.
Vahe Ghazaryan singled out Armenia's joining the global coalition against synthetic drug threats as one of the crucial initiatives and expressed hope that this will promote the continuation and expansion of practical cooperation in the fight against illegal drug trafficking.
Among the directions of the cooperation agenda, the minister emphasized the creation of Patrol and Water Patrol services and the fight against crime, including the fight against illegal drug trafficking and cybercrime.
The Minister of Internal Affairs expressed special thanks for the logistical support provided to the Rescue Service within the framework of the program implemented by the US Department of Defense's Threat Reduction Agency and for training courses for employees.
Expressing his gratitude for the warm reception, Brandon Yoder emphasized practical cooperation and noted that the achievements in the framework of sectorial reforms are exceptional. On behalf of the US government, he expressed readiness to continue active cooperation and expand the agenda.
At the meeting, the Deputy Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, presented the reforms and completed work of the Ministry and mentioned the planned works, which include both the police and rescue spheres.
At the meeting, the parties discussed issues of mutual interest and outlined future actions. In particular, a new program aimed at effective human resource management will be launched in the USA in the near future. The possibility of a separate program in the field of education is also being considered.
Minister of Internal Affairs Vahe Ghazaryan expressed special thanks to Alexis Havtvani, head of the US Embassy in Armenia's anti-narcotics and law enforcement cooperation program, who is finishing his mission in Armenia.
Alexis Havtvani was awarded the "For Cooperation" medal for his support of introducing the patrol service and close cooperation with the Ministry of Internal Affairs.