«Ձեռնարկվել են անհրաժեշտ միջոցներ՝ ատոմակայանի կյանքը երկարաձգելու համար»․ Միրզոյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Մարիանո Գրոսսիի հետ: Հանդիպումը կայացել է նախարարի՝ Վիեննա աշխատանքային այցի շրջանակներում։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և ԱԷՄԳ միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունն ու ակտիվ դինամիկան, որին նպաստում են նաև պարբերական բարձրաստիճան այցերն ու հանդիպումները։
Քննակվել են Հայաստան-ԱԷՄԳ օրակարգային մի շարք հարցեր։ Հաշվի առնելով ժամանակակից մարտահրավերներն ու ներկայիս պայմաններում միջուկային էներգիայի աճող դերը՝ ընդգծվել է Միջուկային անվտանգության նախարարական համաժողովին ՀՀ ԱԳ նախարարի մասնակցության և խոսքում արված հիմնական շեշտադրումների կարևորությունը։ Մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի և առողջապահության ոլորտներում, մասնավորապես ուռուցքաբանության ու ճառագայթային բժշկության բնագավառներում իրականացվող ծրագրերի շուրջ:
Անդրադարձ է կատարվել ՀՀ ատոմային էլեկտրակայանի հետագա ապահով և անվտանգ շահագործմանը՝ ԱԷՄԳ առաջարկություններին և չափանիշներին համապատասխան: Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը, ելնելով միջուկային էներգիայի կարևորությունից և ազգային առաջնահերություններից՝ ձեռնարկել է անհրաժեշտ միջոցներ ատոմակայանի կյանքը մինչև 2036 թվականը երկարաձգելու համար՝ միաժամանակ ուսումնասիրելով նոր հնարավորությունները։ Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԱԷՄԳ կողմից ցուցաբերվող աջակցությունն ու փոխշահավետ համագործակցությունը։

"Necessary measures have been taken to extend the life of the nuclear power plant." Mirzoyan
RA Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Rafael Mariano Grossi, the General Director of the International Atomic Energy Agency (IAEA), during the minister's working visit to Vienna.
During the meeting, the interlocutors noted with satisfaction the practical cooperation and active dynamics formed between Armenia and the EAEU, which are also facilitated by periodic high-level visits and meetings.
A number of Armenia-EMEA agenda issues were discussed. Taking into account the modern challenges and the growing role of nuclear energy in the current conditions, the importance of the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia's participation in the Nuclear Security Ministerial Forum and the main emphasis made in the speech were emphasized. Thoughts were exchanged on projects implemented in the energy and healthcare sectors, particularly in the fields of oncology and radiation medicine.
The IEA's recommendations and standards referenced the safe and secure operation of the RA nuclear power plant. Ararat Mirzoyan noted that, based on the importance of nuclear energy and national priorities, Armenia has taken necessary measures to extend the life of the nuclear power plant until 2036 while exploring new possibilities. In this context, Minister Mirzoyan appreciated the support and mutually beneficial cooperation provided by the AEMG.