Պապոյանն ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ քննարկել է Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման ընթացքը
Մայիսի 14-ին Վաշինգտոնում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հանդիպել է ԱՄՆ Առևտրի դեպարտամենտի քարտուղարի արդյունաբերության և անվտանգության գործակալության արտահանման վերահսկողության հարցերով տեղակալ Մեթյու Աքսելրոդի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը և Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման ընթացքին, քննարկել են ՀՀ-ԱՄՆ երկկողմ առևտրի ծավալների ավելացման, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր, մասնավորապես՝ «Վավերացված վերջնական օգտագործող» ծրագրում Հայաստանի Հանրապետությանը շահառու երկիր ամրագրելու, ամերիկյան որոշ կազմակերպությունների կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածք իրականացվող արտահանումների վրա կիրառվող սահմանափակումների, Հայաստանի Հանրապետությանը «շուկայական տնտեսության կարգավիճակ» տրամադրելու և այլ գործընթացների վերաբերյալ։
Նույն օրը նախարարը հանդիպել է նաև ԱՄՆ Գյուղատնտեսության դեպարտամենտի առևտրի և գյուղատնտեսության ոլորտում արտաքին հարցերով փոխքարտուղարի տեղակալ Ջեյսոն Հայֆմեյսթերի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀՀ պարենային անվտանգության բարձրացմանն ուղղված հնարավոր քայլերը, ՀՀ-ից ԱՄՆ գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման ծավալների ավելացման հնարավորությունները, անհրաժեշտ կարգավորումները, ինչպես նաև գյուղատնտեսության ոլորտում տեխնիկական աջակցության տրամադրման հնարավորությունները։ Հանդիպումների ընթացքում ձեռք են բերվել պայմանավորվածություններ բոլոր նախանշված ուղղություններով աշխատանքների հետագա շարունակականության ապահովման վերաբերյալ։

Papoyan discussed the process of diversification of the Armenian economy with US officials
On May 14, RA Economy Minister Gevorg Papoyan met with Matthew Axelrod, Deputy Secretary of the US Department of Commerce for Export Control Affairs of the Industry and Security Agency, in Washington. Lilit Makunts, Ambassador of Armenia to the USA, and Narek Hovakimyan, Deputy Minister of Economy, participated in the meeting.
During the meeting, the interlocutors referred to the process of diversification of the Armenian economy and discussed increasing the volumes of RA-US bilateral trade, as well as other issues of mutual interest, in particular, the designation of the Republic of Armenia as a beneficiary country in the "Verified End User" program, the implementation of some American organizations in the territory of the Republic of Armenia, regarding restrictions on exports, granting the Republic of Armenia "market economy status," and other processes.
The Minister also met with Jason Hafemeiste, the Deputy Undersecretary of State for Commerce and Agriculture of the US Department of Agriculture, on the same day.
During the meeting, possible steps to increase the Republic of Armenia's food security, the possibility of increasing the volume of agricultural products exported from the Republic of Armenia to the USA, the necessary regulations, and the possibility of providing technical assistance in the field of agriculture were discussed. During the meetings, agreements were reached regarding the further continuity of work in all the indicated directions.