Վանաձորցուն 3000 դրամ են վճարել՝ հանրահավաքի գալու համար
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների կողմից կատարված քննչական և վարութային գործողությունների, ինչպես նաև ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից իրականացված ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են հավաքներին մասնակցելուն Վանաձոր քաղաքի բնակչի կողմից նյութապես շահագրգռելու դեպքեր:
Այսպես՝ սոցիալական խնդիրներ ունեցող և բարեգործական հասարակական կազմակերպության շահառուներ հանդիսացող Վանաձոր քաղաքի մի խումբ բնակիչներ ՀՀ ազգային անվտանգության Լոռու մարզային վարչության Վանաձորի բաժնում հաղորդում են ներկայացրել այն մասին, որ իրենց համաքաղաքացի 27-ամյա երիտասարդը, նյութապես շահագրգռելով՝ գումարներ տրամադրելով, իրենց մասնակից է դարձրել 2024թ. Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող հավաքներին և բողոքի ակցիաներին:
Հաղորդման կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում, ՀՀ քրեական օրենսգրքի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Ձեռնարկված քննչական և վարութային անհրաժեշտ մի շարք գործողությունների, ՀՀ անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ հիշյալ անձը, թիրախավորելով բարեգործական ճաշարանից օգտվող՝ սոցիալապես անապահով մի շարք քաղաքացիների, նյութապես շահագրգռելու եղանակով նրանց մասնակից է դարձրել ՀՀ-ում տեղի ունեցող հավաքներին և բողոքի ակցիաներին:
Մասնավորապես, հիշյալ անձը 2024 թվականի ապրիլի 24-ին մարդատար ավտոմեքենաներով Տավուշի մարզի Ոսկեպար համայնք է տեղափոխել գումարի դիմաց հավաքներին մասնակցելու համաձայնություն տված թվով 7 անձանց, որտեղ հոգացել է նրանց սնվելու հարցերը, ինչից հետո, պայմանավորվածության համաձայն, հիշյալ քաղաքացիները միացել են տեղում անհնազանդության ակցիա իրականացնող անձանց և մինչև ուշ երեկո մասնակցել միջպետական ավտոճանապարհը փակելու գործողություններին, ապա՝ վերադարձել են Վանաձոր քաղաք ու ստացել նախապես խոստացված 3000-ական ՀՀ դրամ գումարները։
Պարզվել է նաև, որ 2024 թվականի մայիսի 9-ին նույն անձնավորության կազմակերպմամբ, նրա տրամադրած տրանսպորտային միջոցով, բարեգործական ճաշարանի մի խումբ շահառուներ մեկնել են Երևանի Հանրապետության հրապարակ և մինչև ուշ երեկո մասնակցել են «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման կողմից հրավիրված հանրահավաքին, ապա, տեղում հիշյալ անձնավորությունից ստանալով նախապես խոստացված 3.000-ական ՀՀ դրամ գումարները, նույն տրանսպորտային միջոցով վերադարձել են Վանաձոր քաղաք:
Վանաձոր քաղաքի 27-ամյա բնակչի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (Հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը): Վերջինս ձերբակալվել է՝ խափանման միջոց կալանք կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու համար:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Իրականացվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, հանցավոր գործողություններին ներգրավված բոլոր անձանց ինքնությունները, ինչպես նաև՝ ֆինանսավորման աղբյուրները պարզելու ուղղությամբ:

Ванадзорцу заплатили 3000 драмов за участие в митинге
В результате оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Следственного комитета РА, а также обширных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками СНБ РА, выявлены случаи материальной заинтересованности жителя города Ванадзора в участии на митингах.
Так, группа жителей города Ванадзора, испытывающих социальные проблемы и являющихся бенефициарами благотворительной общественной организации, обратились в Ванадзорский отдел Управления национальной безопасности Лорийской области с заявлением о том, что их соотечественник, 27-летний молодой человек, сделал их участниками митингов и акций протеста в Республике Армения.
В связи с сообщением в Следственном управлении Лорийского марза Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 236 УК РА.
В результате ряда необходимых следственных и процессуальных действий, а также мероприятий, осуществленных совместно с сотрудниками Службы безопасности РА, были получены фактические данные о том, что указанное лицо, эксплуатируя ряд социально незащищенных граждан, пользующихся услугами благотворительной столовой, сделал их участниками митингов и протестов РА, взамен на материальную выгоду.
В частности, 24 апреля 2024 года указанное лицо на легковых автомобилях перевезло 7 человек, согласившихся участвовать в протестах в обмен на деньги, в общину Воскепар Тавушской области, где взял на себя их продовольственные вопросы, после чего, согласно договорённости , указанные граждане присоединились к людям, совершившим акцию неповиновения и до позднего вечера участвовали в мероприятиях по перекрытию межгосударственной автодороги, после чего вернулись в город Ванадзор и получили ранее обещанные суммы, 3000 драмов РА каждый.
Также установлено, что 9 мая 2024 года, организованная тем же лицом, на предоставленных им транспортных средствах группа бенефициаров благотворительной столовой вышла на площадь Республики в Ереване и приняла участие в митинге, созванном движением  «Тавуш во имя Родины» до позднего вечера, затем на месте указанные лица, получив от человека ранее обещанные суммы в размере 3000 драмов каждый, на том же автомобиле вернулись в город Ванадзор.
В отношении 27-летнего жителя города Ванадзора возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 236 УК РА (Воспрепятствование или принуждение к проведению собрания или участию в нем, наличие материальной заинтересованности в распоряжение об участии в собрании или об отказе от участия в собрании). Последний был арестован для явки в суд с целью наложения запретительного ордера.
Расследование продолжается. Принимаются необходимые меры по выяснению всех обстоятельств дела, личностей всех лиц, причастных к преступной деятельности, а также источников финансирования.