Թեհրանի հայկական միություններն ու մամուլը դատադպարտում են ՀՅԴ-ի հակապետական ակցիան
Թեհրանի հայոց թեմի Թեմական խորհուրդը, տուրք տալով համայքի որոշակի հատվածի, օգտագործելով Համբարձման տոնի առիթով մատուցվող Սուրբ Պատարագի «հարմարագույն առիթը», մայիսի 9-ին, Ս. Սարգիս եկեղեցում, կազմակերպել է հակահայաստանյան համահավաք:
Այսպիսով, փաստորեն, ԹՀԹ Թեմական խորհուրդը բացահայտ կերպով ապականում է եկեղեցին, քանի որ համաքրիստոնեական տոնի առիթով եկեղեցի այցելող պետականամետ հանրությունը պետք է օգտագործվի չար նպատակների համար և ներկայացվի որպես հակապետական զանգված:
Հայաստանյայց Առաքելական Եկեղեցու, որպես համահայկական կառույցի, նվիրական պարտքն է համերաշխություն և միասնություն քարոզել և իր բոլոր զավակներին վերաբերվել հավասարապես ու չենթարկվել որևէ հատվածի քմահաճույքի: Իսկ Թեհրանի Թեմական խորհրդի լիազորությունը սահմանափակվում է հայ համայնքով, այնպես որ նա անելիք չունի Հայաստանի Հանրապետության ներքաղաքական կյանքում: Ուստի.
ԹՀԹ Թեմական խորհրդին հորդորում ենք մնալ թեմի կանոնադրությամբ գծված իր առաքելության սահմաններում, համայնքի անունը չարատավորել նման քայլերով՝ չենթարկվել ՀՅԴ կուսակցության արկածախնդրական և անպատասխանատու հրամաններին, որոնք իրենց տաքուկ տներում նստած Հայաստանին պատերազմի մեջ մտնելու կոչ են անում, խաթարելով նրա այսօրն ու ապագան»,- ասված է հաղորդագրությունում, որին միացել են ՀՄՄ «Րաֆֆի» համալիրը, Իրանահայ ազգային և մշակութային միությունը, Աշխարհատեսների հայկական կենտրոն Մաջիդիե քաղաքամասը, Միասնության Դաշինքը և «Արաքս» շաբաթաթերթը։

The Armenian unions and the press in Tehran condemn the anti-state action of the ARF
The Diocesan Council of the Armenian Diocese of Tehran paid tribute to a certain part of the community. Using the "suitable occasion" of the Holy Liturgy offered on the occasion of Ascension Day, on May 9, St. He organized an anti-Armenian rally in Sargis Church.
So, the THT Diocesan Council is openly corrupting the church because the pro-state public visiting the church on the occasion of a pan-Christian holiday should be used for evil purposes and presented as an anti-state mass.
It is the sacred duty of the Armenian Apostolic Church, as a pan-Armenian structure, to preach solidarity and unity, treat all its children equally, and not be subject to the whims of any section. The authority of the Tehran Diocesan Council is limited to the Armenian community, so it has nothing to do with the internal political life of the Republic of Armenia.
We urge the THT Diocesan Council to stay within the limits of its mission outlined by the diocese's charter, to defame the name of the community with such steps, and to disobey the adventurous and irresponsible orders of the ARF party, which is sitting in their warm homes and calling Armenia to enter the war, disrupting its present and future. in the message, which was joined by the "Raffy" complex of the Armenian National University, the Iranian-Armenian National and Cultural Union, the Armenian Center of Geologists, Majidieh district, the Unity Alliance, and the "Arax" weekly newspaper.