Եգիպտոսն ուսումնասիրում է Հայաստանում գործող մեխանիզմները
Մայիսի 6-ին ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ընդունել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության և Եվրոպական սահմանային և առափնյա պահպանության գործակալության (FRONTEX/Ֆրոնտեքս) պատվիրակություններին։
Ինչպես հայտնում են ՆԳՆ-ից, Արփինե Սարգսյանը ողջունելով հյուրերին՝ բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության և Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության միջև ձևավորված արդյունավետ համագործակցությունը: Նա բարձր է գնահատել նաև Եվրոպական միության հետ գործընկերությունը՝ կարևորելով հատկապես Ֆրոնտեքսի հետ համագործակցության խորացումը ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման համատեքստում։
Փոխնախարարը նշել է, որ միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցությունը լավ օրինակ է միգրացիոն բնագավառում իրական փոփոխություններ բերելու և փորձի փոխանակման համար։ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է ներքին գործերի նախարարության ձևավորման մանրամասները՝ անդրադառնալով, մասնավորապես, Միգրացիայի և քաղաքացիական ծառայությունում աշխատակիցների կարողությունների զարգացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Պատվիրակության անդամները ծանոթացել են ՆԳՆ միգրացիոն ոլորտում իրականացվող քաղաքականությանն ու օրենսդրությանը, ՀՀ-ԵՄ ռեադմիսիոն համաձայնագրի արդյունավետ իրականացման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկված քայլերին, որոնք ուղղված են վերադարձի և հետընդունման գործընթացի արդյունավետ ապահովմանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև միգրացիոն հոսքերի կառավարման գործիքակազմերին և ռեադմիսիոն հայցերի կառավարման էլեկտրոնային համակարգին: Եգիպտոսի պատվիրակության անդամները, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել Հայաստանում քաղաքացիների հետընդունման գործընթացի կազմակերպմանն ու մոտեցումներին։
Անդրադառնալով Եգիպտոսում միգրացիոն քաղաքականության իրականացմանը՝ պատվիրակության անդամները ներկայացրել են միգրացիոն միտումները։
Հանդիպմանը Եգիպտոսի գործընկերների հետ կարևորվել է վերադարձի և վերաինտեգրման ոլորտում փորձի փոխանակումը։ Հանդիպման մասնակիցները համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն են հայտնել:

Egypt is studying the mechanisms operating in Armenia
On May 6, Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan received the delegations of the Arab Republic of Egypt and the European Border and Coast Guard Agency (FRONTEX).
As the Ministry of Internal Affairs reported, Arpine Sargsyan, welcoming the guests, highly appreciated the practical cooperation between the Republic of Armenia and the Arab Republic of Egypt. He also highly appreciated the partnership with the European Union, emphasizing especially the deepening of cooperation with Frontex in visa liberalization with the EU.
The deputy minister noted that cooperation with international partners is a good example of bringing about real changes in the field of migration and sharing experiences. Arpine Sargsyan presented the details of the formation of the Ministry of Internal Affairs, referring, in particular, to the work carried out to develop the capacities of employees in the Migration and Civil Service.
The delegation members got acquainted with the policy and legislation implemented by the Ministry of Internal Affairs in the field of migration and the steps taken by Armenia to effectively implement the RA-EU readmission agreement, which is aimed at effectively providing the return and readmission process.
The tools for managing migration flows and the electronic readmission request system were also mentioned. The members of the Egyptian delegation were thanked for the warm reception and showed great interest in the organization and approaches to the process of readmission of citizens to Armenia.
The delegation members presented the migration trends, referring to the implementation of the migration policy in Egypt.
The meeting highlighted the exchange of experience in the field of return and reintegration with Egyptian partners. The participants expressed readiness to continue cooperation.