ՀՀ ՊՆ ռազմաբժշկական անձնակազմը «Քաջարի մարտիկ-2024» զորավարժություններին
Հունգարիայի Վարպալոտա քաղաքի մոտ գտնվող Բակոնիկուտի զորավարժարանում մեկնարկել է «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժության ակտիվ փուլը, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
ՀՀ ՊՆ ռազմաբժշկական ապահովման վարչության ենթակայությամբ գործող 2-րդ մակարդակի դաշտային շարժական հոսպիտալի անձնակազմը մասնակցել է զորավարժության բացման հանդիսավոր արարողությանը:
ՆԱՏՕ-ի ռազմաբժշկական գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, գնդապետ Լացլո Ֆազեկասը շնորհավորել է մասնակիցներին՝ ընդգծելով, որ ռազմաբժշկական զորավարժությունը հրաշալի հնարավորություն է՝ բարիդրացիական և գործընկերային միջավայրում միմյանցից սովորելու և գիտելիքներով, փորձով փոխանակվելու, ինչպես նաև համագործակցությունը խորացնելու համար:
Բազմազգ զորավարժության հիմնական նպատակը համաժամանակյա գործողությունների շրջանակում գործնական հմտությունների կատարելագործումն է, որը միտված է բարձրացնելու ՆԱՏՕ-ի անդամ և գործընկեր երկրների բժշկական ապաhովման համակարգերի փոխգործակցության արդյունավետությունը:
Հիշեցնենք, որ «Քաջարի մարտիկ-2024» ռազմաբժշկական զորավարժությանը մասնակցում են 32 երկրների և  քաղաքացիական 7 կազմակերպությունների ավելի քան 1600 ներկայացուցիչներ:

Военно-медицинский батальон Министерства обороны РА на учениях "Храбрый воин-2024"
На военном полигоне Баконикут близ Варпалоты в Венгрии началась активная фаза военно-медицинских учений "Храбрый воин-2024", сообщает Министерство обороны РА.
В церемонии открытия учений приняли участие сотрудники полевого мобильного госпиталя 2-го уровня управления военно-медицинского обеспечения Министерства обороны РА.
Руководитель Военно-медицинского центра передового опыта НАТО полковник Лазло Фазекаш поздравил участников, подчеркнув, что военно-медицинские учения – это прекрасная возможность поучиться друг у друга в дружественной и партнерской обстановке, обменяться знаниями и опытом, а также пообщаться. углублять сотрудничество.
Основная цель многонациональных военных учений – отработка практических навыков в рамках одновременных операций, направленных на повышение эффективности взаимодействия систем медицинского обеспечения стран-членов и стран-партнеров НАТО.
Напомним, в военно-медицинских учениях «Храбрый воин-2024» принимают участие более 1600 представителей 32 стран и 7 гражданских организаций.