Հայաստանի և Լիտվայի ՆԳ նախարարությունները շարունակում են խորացնել համագործակցությունը
ԵՄ կողմից իրականացվող «Աջակցություն Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների և անվտանգության ոլորտի բարեփոխումներին» ծրագրի շրջանակներում, ՆԳ նախարարության կազմավորման ու ենթակա կառույցներում ընթացող համընդգրկուն բարեփոխումներով պայմանավորված, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության պատվիրակությունն ապրիլի 22-ից 26-ը աշխատանքային այցով Լիտվայի Հանրապետությունում էր։
Պատվիրակության կազմում էին ՆԳՆ ռազմավարական պլանավորման, քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի վարչության պետ Արմեն Մկրտչյանը, ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության պետ Վաղինակ Մարտիրոսյանը, ՆԳ նախարարի մամուլի քարտուղար, հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչության պետ Նարեկ Սարգսյանը, միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ Արմեն Սեդրակյանը, իրավաբանական վարչության պետի տեղակալ Արմեն Մարտոյանը և ՌՊՔՄՄ վարչության միգրացիայի և քաղաքացիության ոլորտում քաղաքականության մշակման և մոնիթորինգի բաժնի պետ Մարիա Ալահվերդյանը։
Այցի ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ պատվիրակության անդամները հանդիպումներ են ունեցել Լիտվայի ՆԳ փոխնախարար Ագնետա Լադեկի, Լիտվայի ոստիկանության գլխավոր կոմիսար-գեներալ Ռենատաս Պոժելայի և Լիտվայի ՆԳ նախարարության մի շարք կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ:
Հանդիպումները տեղի են ունեցել պետական ծրագրերի կառավարման կենտրոնական գործակալությունում, ոստիկանական ստորաբաժանումներում, Լիտվայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունում և Վիլնյուսի համալսարանում։
Հանդիպումների ընթացքում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել իրավապահ մարմինների վարչարարությանն ու բարեփոխումների գործընթացի իրականացման, վերլուծության և ռազմավարական պլանավորման, ինչպես նաև կոռուպցիայի կանխարգելման հարցերին։
Լիտվացի գործընկերները հանդիպումների ընթացքում վերահաստատել են պատրաստակամությունը՝ աջակցելու ՀՀ ՆԳ նախարարությունում ընթացող  բարեփոխումներին։

The Ministries of Internal Affairs of Armenia and Lithuania continue to deepen cooperation
Within the framework of the "Support to the Reforms of the Law Enforcement Bodies and Security Sector of the Republic of Armenia" program implemented by the EU, the delegation of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia was on a working visit to the Republic of Lithuania from April 22 to 26, due to the comprehensive reforms underway in the Ministry of Internal Affairs and its subordinate structures.
The delegation included Armen Mkrtchyan, the head of the Ministry of Internal Affairs' strategic planning, policy development, and monitoring department; Vaghinak Martirosyan, the head of the Internal Security and anti-corruption department; Narek Sargsyan, the press secretary of the Minister of Internal Affairs, the head of the public communication and information department, Narek Sargsyan, the deputy head of the international cooperation department, Armen Sedrakyan, the head of the legal department. Deputy Armen Martoyan and Maria Alahverdyan, head of the policy development and monitoring department, are responsible for the migration and citizenship of the MTAI department.
During the visit, the members of the RA Ministry of Internal Affairs delegation met with the Deputy Minister of Internal Affairs of Lithuania, Agneta Ladek, the Chief Commissioner-General of the Lithuanian Police, Renatas Požela, and the heads of several structural divisions of the Ministry of Internal Affairs of Lithuania.
The meetings occurred at the Central Agency for State Program Management, police units, the Ministry of Foreign Affairs of Lithuania, and Vilnius University.
During the meetings, the administration of law enforcement bodies, implementation, analysis, and strategic planning of the reform process, as well as the prevention of corruption, were mainly addressed.
During the meetings, the Lithuanian partners reaffirmed their readiness to support the ongoing reforms in the Ministry of Internal Affairs of Armenia.