Հարգանքի տուրք Ազնավուրին․ բացվեց քանդակագործ Մկրտիչ Մազմանյանի ցուցահանդեսը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Շառլ Ազնավուրի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումների շրջանակում Two Arcs պատկերասրահում բացվեց քանդակագործ Մկրտիչ Մազմանյանի հայաստանյան առաջին ցուցահանդեսը։
Ցուցահանդեսին ներկայացված են վարպետի՝ Ազնավուրին պատկերող դիմաքանդակները, կոմպոզիցիոն աշխատանքներն ու գծանկարները։ Մազմանյանական Ազնավուրը ուղիղ վերարտադրություններ չեն, այլ էմոցիոնալ պատկերներ են՝ վերաբերմունք ու հարգանքի տուրք մեծ շանսոնյեին։
Միջոցառման մասնակիցները շրջեցին ցուցասրահով, ծանոթացան հեղինակի աշխատանքներին ու  ներկա գտնվեցին իր տեսակով եզակի ինտերակտիվ ցուցահանդեսին՝ Ազնավուրի երաժշտության ու դիմաքանդակների համադրմամբ։
«Նման հավաքածու ունենալու մասին նախապես չեմ մտածել, ամեն բան ինքնաբերաբար ստացվեց»,- բացման ընթացքում Ազնավուր քանդակելու շարժառիթների ու ցուցահանդեսի մասին խոսելիս ասաց Մկրտիչ Մազմանյանը՝ շարունակելով․ «Երիտասարդ տարիներին շատ էի լսում նրան, սկզբում հրապուրվում էի նրանով որպես մեծ հայ, հետագայում սկսեցի հասկանալ, որ ինքը ոչ միայն մեծ հայ է, այլև մեծ ու տիեզերական մարդ։ Ոչ միայն կատարում է լավագույն ձևով, այլև գրում է լավագույն ձևով և որ իր յուրաքանչյուր երգ պոեզիա է ու դրամատուրգիա։ Եվ ես ցանկացա նրա երաժշտությունը թարգմանել ձևի»։
Միջոցառմանը մասնակցում էին «Ազնավուր» հիմնադրամի համահիմնադիր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը և նրա կինը՝ «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը։
«Շառլ Ազնավուրի կյանքն ու անցած ուղին մշտապես ոգեշնչել են բազմաթիվ արվեստագետների ոչ միայն երաժշտության բնագավառից, այլև արվեստի այլ ձևերից։ Մկրտիչ Մազմանյանի աշխատանքներում մենք տեսնում ենք քանդակագործության հանդեպ նրա ունեցած սերը և արվեստի փոխակերպող ուժը։ Ցանկանում ենք «Ազնավուր» հիմնադրամի անունից շնորհակալություն հայտնել պարոն Մազմանյանին Շառլ Ազնավուրին նվիրված ստեղծագործությունների վրա աշխատելու և արտիստի հարյուրամյակի առթիվ դրանք ցուցադրելու համար»,- նշում է Նիկոլա Ազնավուրը։
Ցուցահանդեսի բացմանը տեղի ունեցավ նաև Մկրտիչ Մազմանյանի պատկերագրքի շնորհանդեսը։ Ցուցահանդեսի համադրող և գրքի գաղափարի հեղինակ Զառա Մազմանյանի խոսքով այս գիրքը Մկրտիչ Մազմանյանի տարիների աշխատանքի տրամաբանական շարունակությունն է․ «Գրքում ամփոփված են վարպետի աշխատանքները՝ ուսանողությունից մինչ օրս»։
Ցուցահանդեսի բացման միջոցառմանը ներկա էին կառավարության անդամներ, մշակույթի նշանավոր գործիչներ և արվեստը գնահատող բազմաթիվ հյուրեր։ Ցուցահանդեսը կգործի մինչև մայիսի 10-ը։

Tribute to Aznavour; the exhibition of sculptor Mkrtich Mazmanyan was opened (PHOTOS)
As part of the jubilee events dedicated to Charles Aznavour's 100th birthday, the first Armenian exhibition of sculptor Mkrtich Mazmanyan was opened in the Two Arcs gallery.
The exhibition presents the master's busts depicting Aznavour, compositional works, and drawings. Mazmanian Aznavours are not direct reproductions, but emotional images, attitudes, and tributes to the great chansonnier.
The event participants toured the exhibition hall, got acquainted with the author's works, and attended the unique interactive exhibition combining Aznavour's music and face sculptures.
"I didn't think about having such a collection in advance; everything happened automatically," said Mkrtich Mazmanyan, speaking about the motivations for sculpting Aznavour and the exhibition during the opening, continuing: "In my youth, I listened to him a lot, at first, I was fascinated by him as a great Armenian, later, I began to understand that he is not only a great Armenian, but also a great and cosmic person. Not only does he perform in the best way, but he also writes in the best way, and each of his songs is poetry and drama. And I wanted to translate his music into form."
Nicola Aznavour, co-founder and chairman of the Board of Trustees of the Aznavour Foundation, and his wife, Kristina Aznavour, the executive director of the Aznavour Foundation, participated in the event.
"Charles Aznavour's life and past have always inspired many artists from the field of music and other art forms. In the works of Mkrtich Mazmanyan, we see his love for sculpture and the transforming power of art. On behalf of the "Aznavour" Foundation, we would like to thank Mr. Mazmanyan for working on works dedicated to Charles Aznavour and exhibiting them on the occasion of the artist's centenary," says Nikola Aznavour.
The presentation of Mkrtich Mazmanyan's picture book occurred at the exhibition's opening. According to Zara Mazmanyan, the curator of the exhibition and the author of the book idea, this book is a logical continuation of Mkrtich Mazmanyan's years of work. "The book summarizes the master's works from his student days to the present."
The exhibition's opening ceremony was attended by members of the government, prominent figures of culture, and many guests who appreciated art. The exhibition will be open until May 10.