Ի՞նչ նպատակով են ռուս խաղաղապահները ուղևորվել Գորիս և Սիսիան
ԼՂ ռուս խաղաղապահ զորախմբի մի խումբ զինծառայողներ և ավտոշարասյուն ուղևորվել են Գորիսի և Սիսիանի ժամանակավոր տեղակայման վայրեր՝ դրանց փակման աշխատանքները կազմակերպելու համար: «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին հայտարարել է ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
«ԼՂ-ում տեղակայվելու և խաղաղապահ գործունեություն ծավալելու համար ՌԴ խաղաղապահ զորախբմին ՀՀ կառավարության կողմից ժամանակավոր տեղակայման վայրեր են հատկացվել Գորիսում և Սիսիանում: Տեղանքն ընտրվել էր այդ թվում Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակադրմամբ:
Քանի որ ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը լքում է Լեռնային Ղարաբաղը, հասկանալիորեն չի կարող մնալ նաև Հայաստանի Հանրապետությունում: ԼՂ խաղաղապահ զորախմբի մի խումբ զինծառայողներ և ավտոշարասյուն ուղևորվել են Գորիսի և Սիսիանի ժամանակավոր տեղակայման վայրեր՝ դրանց փակման աշխատանքները կազմակերպելու համար»,- նշել է Գրիգորյանը:

For what purpose did the Russian peacekeepers go to Goris and Sisian?
A group of servicemen and a motorcade of the Russian Peacekeeping Troops of Nagorno-Karabakh went to the temporary locations of Goris and Sisyan to organize their closure. Armen Grigoryan, the secretary of the RA Security Council, stated this in response to Armenpress's question.
"The RA government assigned temporary deployment sites to station the Russian peacekeeping military unit in Goris and Sisian and carry out peacekeeping activities in Nagorno-Karabakh. The location was also chosen to ensure the regular operation of the Lachine Corridor.
Since the Russian peacekeeping troops are leaving Nagorno-Karabakh, they obviously cannot stay in the Republic of Armenia either. A group of NK peacekeeping troops and a motorcade went to the temporary locations of Goris and Sisian to organize their closure," said Grigoryan.