ԵՄ դեսպանը ՀԱԷԿ է այցելել
Ապրիլի 17-ին Հայկական ԱԷԿ է այցելել ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսի գլխավորած պատվիրակությունը: Դեսպանին ուղեկցել են Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության՝ համագործակցության և քաղաքական հարցերի գծով պատասխանատու աշխատակիցներ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ ՄԱԿ կոմիտեի նախագահի պարտականություններ կատարողը, ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը, AOSA (Armenian On-Site Assistance) ծրագրի փորձագետը և ՀԱԷԿ-ի ղեկավարությունը:
Տեղի է ունեցել բավականին հագեցած և ինֆորմատիվ հանդիպում: Նախ հայկական կողմը համառոտ ներկայացրել է ՀԱԷԿ-ի շահագործման պատմությունը և անվտանգության ցուցանիշները: Այնուհետև ՀԱԷԿ-ի հրապարակում Եվրոպական միության օգնության ծրագրի փորձագետը  հյուրերին ներկայացրել է ԵՄ աջակցությամբ ՀԱԷԿ-ում իրականացված և իրականցվող նախագծերը: Խոսվել է նաև ՀԱԷԿ-ի հետագա պլանների և ծրագրերի մասին՝ բարձր գնահատելով մինչ օրս ԵՄ կողմից ՀԱԷԿ-ին տրամադրված աջակցությունը, և կարևորվել է այդ համագործակցությունը շարունակելու անհրաժեշտությունը: 1995 թվականից սկսած՝ ՀԱԷԿ-ին ցուցաբերվել է շուրջ 60 մլն ԱՄՆ դոլարի օգնություն, որն ուղղված է եղել կայանի հուսալիության և անվտանգության բարձրացմանը:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության անդամները շրջայց են կատարել ՀԱԷԿ-ի որոշ արտադրական տարածքներում, որտեղ նրանց ուշադրությանը ներկայացվել է հատկապես այն սարքավորումներն ու համակարգերը, որոնք ներդրվել են ԵՄ օգնության շրջանակներում:
Դեսպանը ՀԱԷԿ-ի ղեկավարներին շնորհակալություն է հայտնել կազմակերպված այցի և ջերմ ընդունելության համար և հավաստիացրել, որ կգործադրվեն բոլոր ջանքերը՝ հետագայում ևս ապահովելու հաստատուն համագործակցություն և աջակցություն:

The EU ambassador visited the NPP
On April 17, the delegation led by EU Ambassador to Armenia Vassilis Maragos visited the Armenian NPP. The ambassador was accompanied by employees of the EU delegation in Armenia responsible for cooperation and political issues. The acting chairman of the UN Committee of the Republic of Armenia, the representative of the Foreign Ministry of the Republic of Armenia, the expert of the AOSA (A, Armenian On-Site Assistance) program, and the management of the ANPP were also present at the meeting.
It was quite a full and informative meeting. First, the Armenian side briefly presented the operation history and safety indicators of the ANPP. Then, in the square of the NPP, the expert of the European Union aid program presented to the guests the projects implemented and being implemented in the NPP with the support of the EU. The future plans and programs of the NPP were also discussed, highly appreciating the support provided by the EU to the NPP so far, and the need to continue that cooperation was emphasized. Since 1995, about 60 million US dollars have been provided to the NPP, which was aimed at increasing the reliability and safety of the plant.
At the end of the meeting, the members of the delegation made a tour of some production areas of the ANPP, where they were shown especially the equipment and systems that were implemented within the framework of the EU aid.
The Ambassador thanked the leaders of the NPP for the organized visit and warm reception and assured that all efforts will be made to ensure stable cooperation and support in the future.