Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներին` ի դեմս ՀՀ-ում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեի և ԵԽ ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխի:
Քննարկվել են Հայաստանի համար 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրի շրջանակներում «Մարդու իրավունքները կենսաբժշկության մեջ» ծրագրի երկրորդ փուլի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները:
Խոսելով ԵԽ Օվիեդոյի կոնվենցիայի վավերացման մասին` Անահիտ Ավանեսյանը կարևորել է ՀՀ ազգային օրենսդրության՝ մարդու իրավունքների միջազգային սկզբունքներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ վերջին տարիներին իրականացված աշխատանքը, ինչը վկայում է առողջապահության ոլորտում մարդու իրավունքները պաշտպանելու հանձնառության մասին:
Ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխը նշել է, որ առողջապահության ոլորտում գնահատելի է Եվրոպայի խորհրդի և Հայաստանի համագործակցության դինամիկան, և Հայաստանի փորձառությունը ԵԽ անդամ երկրների համար:
Անդրադարձ է եղել հոգեկան առողջության պահպանմանը, ինչպես նաև` քրեակատարողական համակարգում ազատությունից զրկված անձանց բժշկական օգնության և սպասարկման ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին: Քննարկվել են նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված բուժաշխատողների կարողությունների զարգացմանն ուղղված նախաձեռնությունները:

Динамика сотрудничества между СЕ и РА заметна
Министр здравоохранения Анаит Аванесян приняла представителей Совета Европы в лице новоназначенного руководителя офиса Совета Европы в Армении Максима Лонганга и директора по координации программ Совета Европы Клауса Нойкирха.
В рамках плана действий на 2023-2026 годы для Армении обсуждались осуществленные работы в рамках второй фазы проекта «Права человека в биомедицине».
Говоря о ратификации СЕ Овьедской конвенции, Анаит Аванесян подчеркнула проделанную в последние годы работу по приведению национального законодательства РА в соответствие с международными принципами прав человека, что доказывает приверженность защите прав человека в сфере здравоохранения.
Клаус Нойкирх, директор по координации программ, отметил, что динамика сотрудничества Совета Европы и Армении в сфере здравоохранения, а также опыт Армении для стран-членов СЕ уже заметна.
Упоминалось о сохранении психического здоровья, а также о реформах, реализуемых в сфере медицинского обслуживания и обслуживания лиц, лишенных свободы в пенитенциарной системе.
Обсуждались также инициативы, направленные на развитие потенциала медицинских работников, вынужденно перемещенных из Нагорного Карабаха.