Ավանեսյանը պարզաբանել է, թե ինչու է Հայաստանում դեղերի գինը թանկ
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն անդրադարձել է Հայաստանում դեղերի գնին՝ պարզաբանելով, թե ինչու են դրանք թանկ։
«Այո, կա դեղորայք, որ ավելի էժան է Վրաստանում, բայց պիտի հիշենք, որ այնտեղ դեղորայքի վրա ԱԱՀ չկա, և ստացվում է՝ այնտեղ դեղորայքի գինը 20% էժան է։ Բացի այդ, Վրաստանում տարիներ ի վեր գործում է ապահովագրական համակարգ, որ իրականացնում է մեծ գնումներ, և դրա շրջանակներում կարողանում են բանակցային գին թելադրել ու ավելի մատչելի գնով հասանելի դարձնել իրենց պացիենտներին։ Այդ ճանապարհով մենք էլ ենք գնում»,- ասել է Ավանեսյանը։
Նա նաև հայտարարել է, թե Վրաստանը լոգիստիկ առումով ավելի մեծ հնարավորություններ ունի, ինչն էլ իր հերթին դեղերի գնի վրա է ազդում։

Аванесян пояснила, почему в Армении дорогие цены на лекарства
Министр здравоохранения Анаит Аванесян коснулась цен на лекарства в Армении, уточнив, почему они дорогие.
«Да, в Грузии есть лекарства, которые дешевле, но надо помнить, что там нет НДС на лекарства, и получается, что цены на лекарства там на 20% дешевле. Кроме того, в Грузии уже много лет существует система страхования, позволяющая совершать крупные покупки, и в ее рамках они могут диктовать договорную цену и предоставлять ее своим пациентам по более доступной цене. Мы тоже идем этим путем », - сказала Аванесян.
Она также заявила, что у Грузии больше возможностей в плане логистики, что, в свою очередь, влияет на цену лекарств.