ՆԳՆ ներկայացուցիչները մասնակցել են «ԵՄ հետ վիզայի ազատականացման վրացական փորձի» աշխատաժողովին
Ապրիլի 8-ից 10-ը Վրաստանում տեղի է ունեցել «Եվրոպական Միության հետ վիզայի ազատականացման գործընթացի վրացական փորձի դիտարկում» աշխատաժողովը, որին մասնակցել են նաև ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը, ՆԳՆ ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ, Արդարադատության և Արտաքին գործերի նախարարությունների ու հասարակական ոլորտի ներկայացուցիչներ։
Աշխատաժողովն իրականացվում է «Հանուն հավասար իրավունքների» կրթական կենտրոն ՀԿ-ի և «Բազմազգ Վրաստան» ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ՝ Հանուն ժողովրդավարության ազգային հիմնադրամի աջակցությամբ (NED)։
Միջոցառման առաջին օրը մասնակիցներն այցելել են Վրաստանի Հանրապետության Արդարադատության նախարարություն: Աշխատանքային հանդիպում են ունեցել Հանրային ծառայությունների զարգացման գործակալության և Միգրացիայի հարցերով պետական հանձնաժողովի ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկվել են կենսաչափական փաստաթղթերի անվտանգությանը, անձնական տվյալների պաշտպանությանը, միգրացիայի և քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում օրենսդրական փոփոխություններին վերաբերող հարցեր։
Մասնակիցները Արդարադատության նախարարության Հանրային ծառայությունների պալատում ծանոթացել են կենսաչափական փաստաթղթերի թողարկման գործընթացին, ծառայությունների մատուցման միասնական համակարգին փաստաթղթերի շրջանառությանը տրամադրման գործընթացներին:
Աշխատաժողովի ընթացքում ներկայացվել են նաև ԵՄ հետ Վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացի մեկնարկին եւ ընդհանուր պլանավորմանը, գործընթացի աշխատանքային հիմնական հարցերին ու մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր, քննարկվել են օրինական և աշխատանքային միգրացիայի վրա վիզաների ազատականացման ազդեցությունը, օրենսդրական կարգավորումներն ու փոփոխությունները։
Աշխատաժողովի վերջին օրը մասնակիցները հանդիպել են Վրաստանի ՆԳՆ միգրացիոն վարչության աշխատակիցների հետ: Քննարկվել են սահմանների համալիր կառավարման, միգրացիոն հոսքերի կառավարման, ապաստանի և ռեադմիսիայի, անօրինական միգրացիայի կազմակերպման և թրաֆիքինգի կանխարգելման ուղղությամբ տարվող աշխատանքերը։

The Ministry of Internal Affairs representatives participated in the workshop "Georgian Experience of visa liberalization with the EU."
From April 8 to 10, the workshop "Observation of the Georgian Experience of the Visa Liberalization Process with the European Union" was held in Georgia. Armen Ghazaryan, Head of the Migration and Citizenship Service of the RA Ministry of Internal Affairs, representatives of the leadership of the Ministry of Internal Affairs, the Ministries of Justice and Foreign Affairs, and public officials and representatives of the field attended.
The workshop is carried out in cooperation with the "For Equal Rights" Educational Center NGO and the "Multinational Georgia" NGO, with the support of the National Endowment for Democracy (NED).
On the first day of the event, the participants visited the Ministry of Justice of the Republic of Georgia. They had a working meeting with representatives of the Public Services Development Agency and the State Commission on Migration.
Issues related to the security of biometric documents, the protection of personal data, legislative changes in the field of migration, and the protection of citizens' rights were discussed.
At the Public Services Chamber of the Ministry of Justice, the participants got acquainted with the process of issuing biometric documents and providing documents for circulation in the unified system of service provision.
During the workshop, questions related to the start of the visa liberalization dialogue process with the EU and general planning, the process's main work issues and challenges, the impact of visa liberalization on legal and labor migration, and legislative regulations and changes were discussed.
On the last day of the workshop, the participants met with the employees of the Migration Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. They discussed the work carried out in the direction of complex border management, management of migration flows, asylum and readmission, organization of illegal migration, and prevention of trafficking.